“Yapigundem
Ana SayfaHaberler116 Bin Konutun Dönüşümü Fiilen Devam Ediyor

116 Bin Konutun Dönüşümü Fiilen Devam Ediyor

İstanbul Esenler’deki Güney Rezerv Konut Projesini inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, burada yaptığı açıklamalarında dönüştürülmesi gereken acil öncelikli 1 milyon konut için süratli bir biçimde çalıştıklarını vurgulayarak inşa edilen konutların zemin+3/4 katlı olduğu, yatay mimari esaslı, yürüyüş yollarıyla, bisiklet yollarıyla her türlü yaşam alanlarının olduğu projeler olduğunu söyledi.

Esenler’deki kentsel dönüşüm alanının 8 milyon metrekarelik iki alandan oluştuğunu kaydeden Bakan Kurum, şu ana kadar güney alanında yaklaşık 2 bin 450 bağımsız bölümünün ihalesinin yapıldığını belirtti.

Yıl sonuna kadar Esenler Belediyesi ile ortaklaşa yürüttükleri çalışma çerçevesinde hak sahibi vatandaşlara teslimlere başlayacaklarını söyleyen Murat Kurum; “Haziran ayı içerisinde yaklaşık 1000 civarında konutun ihalesini gerçekleştireceğiz ve toplamda 3 bin 500 konutun ihalesini haziranda bitirmiş olacağız. Bu şu an için tek alanda Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi. Toplamda 60 bin konutu içeriyor.” dedi.

İstanbul’da 63 riskli alanda 35 bin 606 binanın kentsel dönüşüme alındığını hatırlatan Kurum; “Sahada fiilen 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede 69 bin riskli bina tespiti yaptık ve bu riskli binalardan 61 bininin de yıkımını gerçekleştirdik. Bizim diğer ilçelerde de devam eden projelerimiz var. Amacımız acil öncelikli dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. 5 yıl içerisinde bu dönüşümleri planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum kendisine gazetecilerin yönelttiği kamu bankalarının başlattığı konut kredileri ile ilgili gelişmelerle ilgili soruları, dün 500 konutun satışının gerçekleştirildiği, bugün de aynı şekilde 500 konutun satılacağını öngördükleri şeklinde yanıtladı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments