“Yapigundem
Ana SayfaHaberler20 Milyar Liralık Meşhur Cadde Yeni Otel İstiyor

20 Milyar Liralık Meşhur Cadde Yeni Otel İstiyor

İstanbul’un ünlü Bağdat Caddesi sorunlarını aşmak için dernekleşti. Dernekleşmeyle birlikte 20 milyar liraya gerileyen değerini yeniden 50 milyar liralar seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

285 bin metrekarelik ticari alanlarıyla Türkiye’nin en büyük açık hava alışveriş merkezi konumunda olan Bağdat Caddesi, Bağdat Caddesi adıyla dernekleşti. Olumsuz kentsel dönüşüm ve iki belediye arasındaki çekişmeler nedeniyle 3 yıl öncesine göre yüzde 54 değer kaybeden cadde dernekleşmeyle birlikte eski günlerine dönmeyi amaçlıyor. 6 kilometrelik uzunluğuyla halihazırda Türkiye’nin en uzun alışveriş caddesi konumunda olan caddede sorunlarının çözülmesiyle birlikte 50 milyarlık liralık bir büyüklüğe erişmeyi bekliyor.

Arap Turist Var Ama…

Dünya’dan Leyla İlhan’a değerlendirmelerde bulunan Bağdat Caddesi Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, 285 bin metrekarelik ticari alana sahip caddenin aynı zamanda Türkiye’nin en uzun caddesi konumunda olduğunu söyledi. Kiraz, buna rağmen İstanbul’a gelen 10 milyonluk turistten faydalanamadıklarını söyledi. Halihazırda çok az Arap turist çektiklerini, hedeflerinin Avrupalı ve alışveriş yapmayı seven Japon turist olduğunu aktaran Güven, bu amaçla festivaller başlatacaklarını ifade etti. Kiraz şöyle konuştu: “Bu festivallerden bir tanesi çok büyük olacak. hatta yılın bir günü caddenin trafiğe kapalı olacağı bir festival planlıyoruz. Diğerleri ise mini alışveriş festivaller olacak.”

Yeni Oteller İçin İmar Değişikliği Bekleniyor

Toparlanma sürecinin başlamak üzere olduğu Bağdat Caddesi’inde otele ihtiyaç duyulduğunu belirten Ali Güvenç Kiraz, “Halihazırda cadde iki 5 yıldızlı otel ve birkaç apart otel var. Bu oteller tam kapasiteyle çalışıyorlar. Sabiha Gökçen’de başlayan yolcu yoğunluğu nedeniyle talep daha da arttı. Yeni otellere ihtiyaç duyulan caddede bu otellerin yapılabilmesi için imar değişikliğine ihtiyaç var. Bu konuda İBB’den destek bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments