5 Milyar Liralık Gayrimenkul Fonu Kuruldu

5 MİLYAR LİRALIK GAYRİMENKUL FONU KURULDU

Ziraat Portföy, KONUTDER üyeleriyle 5 milyar TL büyüklüğündeki ilk fonu kurdu.

Dilek Güngör tarafından hazırlanan ve Sabah Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı, hem inşaat sektörünü hem de bankaları rahatlatacak olan gayrimenkul fonunda ilk adımı atan Ziraat Portföy; KONUTDER üyeleri olan inşaat şirketleriyle 5 milyar liralık ilk konut fonunu kurdu. Fona katılacak olan bankalar 3 mayıs cuma gününe kadar netlik kazanmış olacak.

Yaklaşık 5 milyar liralık büyüklüğe sahip gayrimenkul projelerinin dahil edileceği fonun ortaklık yapısında inşaat şirketleri yüzde 20, finansman şirketleri de yüzde 80 oranında yer alacak.

Kurulacak Gayrimenkul Sistemi Nasıl İşleyecek?

Fona dahil edilecek gayrimenkuller ‘Yatırım Komitesi’ tarafından tespit edilecek. Komitede bankalar ve finans kuruluşlarında kredi riski olan konut geliştiricileri yer alacak. Her bir gayrimenkul bu komite tarafından tek tek konuşularak belirlenecek. Komitenin karar vereceği ve gelecek vaat eden ekspertiz değerlerinde yükselme beklenen konut ve ticari alanlar seçilecek.

Fonda kira getirisi olan, sıfır, iskanlı, tüm yasal izinleri alınmış, markalı konut ve ticari gayrimenkuller olacak. Fona girecek gayrimenkullerin kira getirisi nedeniyle üçte birinin ticari ünitelerden oluşan bir sepet olması planlanıyor. İkinci el konutlar fon kapsamına girmeyecek. Konutların veya ticari birimlerin tapuları bankalara geçecek.

Fondaki gayrimenkuller menkul kıymetleştirilmiş olacak. Bu fona alınan gayrimenkullerden kira getirisi elde edileceği için nitelikli yatırımcıların ilgisini çekeceği belirtiliyor. Yatırımcı tahvil-hisse senedi alır gibi gayrimenkul fonundan pay alacak. Fondaki gayrimenkuller kira geliri yaratacağı gibi değerlerini bulması durumunda satışları da gündeme gelecek.