“reocom
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriABD’de Yeni Konut Satışları Rekor Kırdı

ABD’de Yeni Konut Satışları Rekor Kırdı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı, Aralık 2022 dönemine ilişkin yeni konut satış istatistiklerini yayımladı. Buna göre konut satışları son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. 

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde, ülkede yeni konut satışları, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak geçen yıl aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,3 artarak 616 bine çıktığı gözlendi. 

Piyasa beklentilerinin altında kalmasına rağmen 4 ayın en yüksek seviyesini kaydeden yeni konut satışlarının bu dönemde 617 bin olması öngörülüyordu.

Artışını üçüncü aya taşıyan yeni konut satışları, geçen yıl kasımda da yüzde 0,7 artarak 602 bin seviyesinde gerçekleşmişti.

Ülkede yeni konut satışları, geçen yıl aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 26,6’lık azalış kaydetti.

Mortgage Faiz Oranları Azaldı

ABD’de yeni konut satışları 2022 yılı genelinde ise yüksek mortgage (konut kredisi) faiz oranları ve konut fiyatları nedeniyle yüzde 16,4 azaldı.

Ülkede geçen ay satışa çıkan yeni konutların medyan satış fiyatı ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 7,8 artarak 442 bin 100 dolara yükseldi.

Analistler, ABD’de yeni konut satışlarının mortgage (konut kredisi) faiz oranlarındaki düşüşün devam etmesiyle art arda üçüncü ayda artış kaydettiğini, bu durumun agresif faiz artışlarından zarar gören konut piyasasının istikrar kazanmaya başladığına dair umut verici olduğunu belirtti.

ABD inşaat projelerini buradan inceleyebilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments