“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerAkdoğan: Kentsel Dönüşüm İle İnşaat Sektörü Tekrar Canlandırılmalı!

Akdoğan: Kentsel Dönüşüm İle İnşaat Sektörü Tekrar Canlandırılmalı!

Depremin ardından kentsel dönüşüm bir kere daha gündeme gelirken konu hakkında açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan Türkiye’nin bir an önce depreme hazırlanmak için kentsel dönüşüme ağırlık vermesinin zorunlu olduğuna dikkat çekti. Detaylar haberimizde…

Elazığ’da yaşanan deprem ile beraber kentsel dönüşümün önemi bir kere daha ortaya çıkarken gözler riskli yapı stokunun yoğun olduğu bölgelere çevrildi. 

İnşaat Sektörü Kentsel Dönüşüm ile Şahlanacak!

Uzun süredir ekonomide yaşanan daralmadan olumsuz etkilenen inşaat sektörü çıkışı kentsel dönüşümde bulacak.  Konu hakkında değerlendirme de bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan inşaat sektörünün kentsel dönüşüm ile tekrar canlandırılması gerektiğini söyledi. 

Deprem öldürmez bina öldürür gerçeğinin son yaşanan Elazığ depreminde bir kere daha ortaya çıktığını belirten Akdoğan yeni binaların depreme dayanıklı olması nedeni ile tercih edildiğini belirterek her deprem sonrasında yeni binalara olan talebin arttığını vurguladı. 

Depreme Dayanıklı Evlere Talep Arttı, Konut Fiyatları Yüzde 20 Arttı!

Depremin ardından depreme dayanıklı konutlara talebin arttığını belirten Akdoğan “Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 57 azaldı. Kira fiyatlarına ve özellikle son dönemde satılık konut fiyatlarında artışlar önemli oranda da hissedilmeye başladı. Özellikle deprem sonrası son dönemde yapılan konutlara olan artışlar ile fiyatların son çeyrekte yüzde 20’ye yakın artışlar gösterdiğini görüyoruz. İnşaat sektörü özellikle kentsel dönüş ile tekrar canlandırılmalı” değerlendirmesinde bulundu. 

DASK Ana Sayfasından Deprem Riskini Sorgulayın! 

Vatandaşa da depreme karşı tedbirli olmaları yönünde tavsiyede bulunan Akdoğan herkese oturduğu binanın depreme dayanıklılığını sorgulama konusunda tavsiyede bulundu. Riskli bina tespiti için herkesin duyarlı olmasını isteyen Akdoğan bu konuda yetki belgesi olan emlak danışmanlarından da yardım alınabileceğini dile getirdi. 

Deprem riski konusunda da DASK internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılabildiğini belirten Akdoğan Türkiye’nin deprem gerçeği ile yaşamayı öğrenmesi gerektiğini, bunun için de depreme dayanıklı konutların üretimine ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments