“Yapı
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriAkhan Un, 4’üncü Fabrika İnşaatı İçin Hazırlanıyor

Akhan Un, 4’üncü Fabrika İnşaatı İçin Hazırlanıyor

Adana ve Mardin’de 3 adet fabrikası bulunan Akhan Un, Dördüncü fabrika inşaatı yatırımını Çorlu’da yapacak. Günlük bin ton kapasite üretime sahip olması planlanan fabrika, 2023 yılında inşa edilecek. 

Tarıma dayalı sanayi alanında 1997 yılından beri faaliyet gösteren Akhan Un, Mardin ve Adana fabrikalarına ek olarak Tekirdağ, Çorlu’da yeni bir fabrika adımı atıyor. Günlük bin ton üretim yapılması planlanan yeni tesis ile şirketin toplam üretim kapasitesi 2 bin 250 tona çıkacak. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Azim Un Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İlhan, Azim Un ve Akhan Un olarak iki şirket şeklinde faaliyet gösterdiklerini belirterek, “İhracatta Türkiye›de 374’üncü sırayı aldık, 2009 yılından beri hep bu sıralamadayız. Aynı zamanda en büyük sanayi şirketleri arasında da yer alıyoruz.” dedi. 

2018 yılından bu yana iç piyasaya değer verdiklerini söyleyen İlhan, “Ciromuzun yarısı ihracattan geliyor. 2021’i 60 milyon dolar ihracatla kapattık. Aslında biz 90 milyon dolarları da yaptık ama iç piyasaya öncelik verince ihracat miktarımız düştü. Günlük, bin 250 ton kapasitemizin tamamını kullanıyoruz ama yetmiyor. Bu nedenle Tekirdağ Çorlu’da 4’üncü ünitemizi kurma kararı aldık. Projemiz hazır. Arsa için görüşmelerimiz devam ediyor. Mardin’de iki, Adana’da bir tane üretim tesisimiz var, bir de Trakya’da olacak. Orada bin ton bir kapasite düşünüyoruz, yani günlük kapasitemizi 2 bin 250 tona çıkarmayı hedefliyoruz. Muhtemelen 2023 yılında yatırım için kazmayı vururuz.” şeklinde konuştu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments