Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaGenelAkkuyu NGS’nin İlk Ünitesi 2023’te Tamamlanacak

Akkuyu NGS’nin İlk Ünitesi 2023’te Tamamlanacak

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin ilk aşamasını 2023 yılında tamamlayabileceklerini söyledi. 

Rus-Türk ekipleri tarafından çalışmaları gerçekleştirilen Akkuyu NGS’nin proje hedefine ulaşacağını belirten Zoteeva, “Başaracağız ve Akkuyu NGS’nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız.” dedi.

Projede tüm Türk yüklenicilerle sözleşme imzalanmaya başlandığını söyleyen Zoteeva, “Sahada çalışan Türk yüklenicilerimiz dahil olmak üzere mevcut tüm Türk taşeronlarımızın sözleşmeleri, şu an itibariyle ya yeniden imzalanmış ya da en yakın zamanda yeniden imzalanacaktır. Projedeki tüm Türk taşeronlarımızla görüştük ve hepsi de bizimle çalışmayı kabul etti. Şu andan itibaren daha yoğun çalışmamız gerekecek. Türk yüklenici şirketlerimizle uzun süredir, güvene dayalı doğru bir ilişki sürdürüyoruz. Ben tüm taşeronlarımıza yürekten inanıyorum ve onları her zaman gönülden destekliyorum. Nükleer santrali inşa eden insanlar. İnşaatçılar, tesisatçılar ve vinç operatörleri. Beton döken, donatı bağlayan ve kalıp kuran kişiler. Damperli kamyonları kullanan, fabrikalarda çalışan insanlar. İşte bu insanlar; bizim en değerlilerimiz. Sahada çalışan tüm çalışma arkadaşlarımızın güvenliğinin sağlanması ve onlara karşı yükümlülüklerin koşulsuz olarak yerine getirilmesi bizim teminatımız altındadır. ve onların haklarının asla zarar görmemesi ve korunması konusunun her zaman takibinde olacağız.” dedi.

Sahada çalışan Türk vatandaşların sayısının artmaya devam edeceğine dikkat çeken Zoteeva, “Akkuyu NGS projesi katılımcılarının yeniden düzenlenmesi, mevcut çalışma aşamasının dinamikleri ve özellikleri dikkate alınarak yapılmıştır. 4’üncü ünitenin inşasına başlanmasıyla aktif bir aşamaya girilmiştir. Artık sahadaki 4 güç ünitesi de aynı anda inşa edilmektedir. Proje için geliştirilen yerelleştirme yol haritası başarıyla uygulanmaya devam etmektedir. Yerelleştirme hedefinin 6,5 milyar ABD doları civarında gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Türk şirketlerine şimdiden yaklaşık 3,2 milyar ABD doları tutarında sipariş verilmiş durumdadır. Projede yer alan Türk şirketlerinin ve sahada çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı da artmaya devam etmektedir. Bugün sahada istihdam edilenlerin yüzde 80’inden fazlasını Türk vatandaşları oluşturmaktadır ve bu sayı artmaya devam edecektir. Tüm inşaat ekibine sıkı ve titiz çalışmaları için minnettarız. Tüm yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz ve projedeki tüm katılımcıların da bu şekilde çalışmaya devam edeceğine güveniyoruz. Başaracağız ve Akkuyu NGS’nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız.” şeklinde konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments