Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriAlmanya'da Konut Fiyatları Yüzde 11 Arttı

Almanya’da Konut Fiyatları Yüzde 11 Arttı

Dünya genelinde görülen enflasyon artışı konut fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor. Almanya’da konut fiyatları 2021 yılında ortalama yüzde 11 artış gösterdi.


Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), konut fiyatlarına ilişkin 2021 verilerini açıkladı. Buna göre, Almanya’da konut fiyatları bir önceki yılın Ekim – Aralık döneminde 2020 yılına göre yüzde 12,2 oranında artış gösterdi. 


Almanya Federal İstatistik Ofisi konuya ilişkin bir açıklama yaparak, mevzu bahis artışın 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 10,8 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 12’lik yükselişin ardından geldiğinin altı çizilerek, 2000 yılından bu yana gayrimenkul fiyatlarında önceki yılın üç aylık dönemlerinde en güçlü fiyat artışının 2021’de yaşandığı belirtildi. 


Almanya’da konut fiyatları 2021 yılında ortalama yüzde 11 artış gösterdi. 2020 yılında ise bu artış oranı yüzde 7,8 olarak gerçekleşmişti. Ülkenin en büyük şehirlerinden olan Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Düsseldorf’da da ortalamanın çok üzerinde gelişen fiyatlamalar Alman halkını endişeye sürükledi.Konut fiyatlarını bu denli artması nedeniyle Alman vatandaşları yüksek kirada sıkışıp kalmalarının yanı sıra artık ev sahibi olmayı imkansız görüyor.


Alman Landesbank Baden- Württemberg (LBBW) BankasıEkonomisti Martin Güth, konuya ilişkin değerlendirme yaparak, fiyat artışlarının Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ve ECB’nin Alman emlak piyasasında bir balonun ortaya çıkmasından endişelendiğini açıkladı. Enflasyonun hızlı artması, faiz oranlarının yükselmesi ve Rusya-Ukrayna arasında savaş nedeniyle emlak piyasasında köklü değişikliklerin meydana gelebileceğini altını çizen Güth, Ukrayna’dan gelen mültecilerin yeni konut talebi oluşturacağına dikkat çekti. 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments