Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriAnkara'da Konut Tercihleri Batı Bölgelerine Yöneliyor!

Ankara’da Konut Tercihleri Batı Bölgelerine Yöneliyor!

Türkiye’nin lokomotifi olan konut sektörü pandemi ve ekonomik sorunlar sebebiyle 2020 yılına iyi bir başlangıç yapamamış olsa da cazibesini koruyan bir yatırım aracı olarak ilk sırada kalmaya devam ediyor. Büyükşehirlerde barınma ihtiyacı artan nüfus ve göçle birlikte daha da önemli hale geliyor. Türk Emlak Haber Ajansı’nın, Ankara bölge temsilciliğinden edindiği bilgilere göre, Ankara’nın batıya doğru genişliyor.

Eskişehir Yolu Ankaralının gözdesi oldu

Ankara’nın yeni yerleşim bölgeleri gün geçtikçe Eskişehir Yolu’na doğru gidiyor. Şehrin batı ve güney akslarını birleştiren İncek-Çayyolu-Yaşamkent aralığında, markalı konut projelerinin artarak süreceği tahmin ediliyor.

İşte Ankara’da öne çıkan 9 bölge…

Yaşamkent

Ankara’nın son yıllarda konut bakımından en fazla yatırım alan bölgeleri arasında ilk sıralarda Yaşamkent yer alıyor. Yaşamkent son dönemlerde göze çarpan hızlı gelişimi ile Ankara’nın popüler semtlerinden oldu. Bölgenin yapılan değerlendirmeler sonucunda orta vadede Ankara’nın en değerli yerleşim ve yaşam alanlarından birisi olacağı rahatlıkla söylenebilir. Uzun yıllar boyunca Ankara’nın Yenimahalle Belediyesi’ne bağlı olan Yaşamkent çok hızlı gelişmesi nedeniyle 2013’te Çankaya Belediyesi’ne bağlandı. 2000’in başlarında inşa edilen Yaşamkent, çevresinde bulunan diğer mahallelerin de arsa değerini arttırmayı başaran özel bir yerleşim merkezi olarak ön plana çıkıyor.

Çayyolu

Ankara’nın bir diğer gözde bölgesi de Çayyolu. Çayyolu, markalı konut projeleri ve bahçeli villa konsepti ile ön plana çıkıyor. Çoğunlukla beyaz yakalı çalışanların bölgeye talebi yoğun.

İncek

İncek, bölgesi yeşil alanlarının yanı sıra eğitim kurumları da bölgenin değerini artırıyor. Atılım ve Ufuk Üniversiteleri’nin yanı sıra TED Koleji ile önemli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan İncek, bu özelliğiyle yatırımcısını sevindiriyor.

İnşa edilen konut projelerinin oturumcularıyla buluşmasıyla Ankara’nın merkezinden İncek bölgesine olan ulaşım olanakları da artırılmaya başlandı. Ticari açıdan da yatırımcıların gözdesi olan bölgede konut projelerinin içlerinde veya bağımsız şekilde hayata geçirilen birimlerde alışveriş ve restoran imkanları sunuluyor. İncek yeni yapılan çevre yollarıyla da ön plana çıkıyor. Çevre yolları, bölgeyi şehirlerarası ulaşım akslarına da yakınlaştırıyor.

Gölbaşı

Son yıllarda birbiri ardına yükselen projeleri ile Ankara’nın en gözde yatırım bölgesi haline gelen Gölbaşı, Şehir Parkı ve Eymir Parkı gibi projeler ile elit ve nezih kesimin Başkent’teki en gözde bölgeleri arasında yer alıyor.

Çukurambar

Çukurambar, Eskişehir Yolu üzerinden her yere rahatlıkla ulaşılabilen bir konumda bulunuyor. Çankaya, Kızılay, Bahçelievler, Dikmen, Yıldız gibi semtlere sadece 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Eğer konut sahibi olmak istiyorsanız ilk düşündüğünüz şey o evin metroya, otobüse ve diğer toplu taşıma araçlarına yakın olması olur. Çukurambar bu noktada tam anlamıyla size çözüm sunuyor. Hem birçok yere yakın hem de tüm ulaşım olanaklarının tam ortasında konumlanıyor.

Söğütözü

Söğütözü tıpkı Çukurambar gibi Ankara’nın yeni finans merkezi haline geldi. Bölge teknolojik açıdan oldukça büyük şirketlere ev sahipliği yapıyor. Bu bölge İstanbul’un Maslak bölgesine benziyor. Ankara artık giderek şehir dışına doğru genişliyor. Bu anlamda konut ve iş merkezleri de yeni yerleşim bölgelerine doğru kayıyor. Ankaralıların mesken olarak kullanacakları yerlerde başlıca taleplerinin site yaşantısı olması. Bununla birlikte; araç park yeri rahatlığı, güvenlik ihtiyacını karşılıyor olması, yeşil alanlar ve parklardaki ferahlık, trafik sorunu yaşamamaları, yeni ve üstün özellikli binalarda oturmak istemeleri de Batı’ya göçün nedenleri arasında olabilir.

Oran

Ankara Oran, Türk siyaset tarihinde ayrı bir yeri olan, bir zamanlar parti liderlerine, milletvekillerine ev sahipliği yapmış olan semttir. Şehrin en yüksek noktalarından olduğu için, Ankaralının yağan ilk karı görmeye gittiği OR-AN, şimdilerde şehrin açılım noktası oldu. Oldukça lüks ve nezih semtlerin başında yer alıyor.

Batıkent

Yenimahalle’ye bağlı bir semt olan Batıkent, aslında Yenimahalle’nin yarısından fazlasını oluşturur. Bir modern yapılaşma projesi olarak kurulan Batıkent, gittikçe değeri artan bir semttir. Bu yüzden konut kredisi ile ev almak isteyenlerin de son yıllarda oldukça tercih ettiği bir bölge oldu.

Batıkent’in özellikle Turgut Özal Mahallesi, Ankara’nın en gözde yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hem şehirden uzak huzur dolu yaşamı hem konforlu yaşamanıza imkan sunan mimari seçenekleri hem de kolay ulaşımı ile Turgut Özal Mahallesi, yatırım yapmak için oldukça doğru bir bölge olarak ön planda. İyi planlanmış bir bölge olması, gittikçe karmaşık bir hale gelen inşaatlara karşı tercih nedeni oluyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments