“reocom
Ana SayfaGenelAntalya OSB’ye GES Kuruldu

Antalya OSB’ye GES Kuruldu

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) fabrikalarına Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu yapıldı. 2019 yılında kurulumuna başlanan GES sayesinde geçen yıl 30 milyon kWh elektrik üretimi yapıldı. 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar’ın 2019 yılında başlattığı Çatılara Özgürlük Projesi, Bölgedeki GES yatırımlarının her yıl katlanarak artmasına vesile oldu. Proje ile 3 özel banka ile Antalya OSB arasında imzalanan protokolle, fabrikasının çatısına güneşten elektrik üretim santrali (GES) kurmak isteyen sanayicilere, uygun şartlara sahip finansman desteği sunuldu. Finansmana erişim sorununun çözülmesiyle birlikte, bölgede bulunan GES sayısı ile santrallerin toplam kurulu güçleri, 9 kata varan artışlar gösterdi.

Çatılara yapılacak GES yatırımın 4 yılda kendisini amorti edebileceğini ifade eden Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “İklim değişikliği ve yol açtığı felaketler göz önüne alındığında, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin vaktinin geldiği ve hatta geçtiği açık bir şekilde görülmektedir” dedi. GES yatırımlarının tüm bürokratik süreçlerinin Antalya OSB Bölge Müdürlüğünce takip edildiğini aktaran Bahar, “Başvuruların evrak ve teknik yönden değerlendirilmesi Bölge Müdürü, Bölge Müdürlüğünden 1 personel ve Bölge Dağıtım Şirketinden 1 personelden oluşan 3 üyeli bir komisyon tarafından yapılmaktadır. Katılımcılarımızın herhangi bir hak kaybına uğramaması için başvuru aşamasından sonuçlandırılmasına kadar olan süreç, uygulama aşamasında tesis yapım faaliyetleri, geçici kabul aşamasında TEDAŞ ile yapılması gereken işlemler, üretim aşamasında ihtiyaç fazlası enerjinin mahsuplaşma sonrası satışı ile ilgili görevli tedarik şirketi ve EPİAŞ tarafındaki işlemler bölge müdürlüğümüz tarafından takip edilmekte ve katılımcılarımız ayrıca bilgilendirilmektedir” ifadelerini kullandı. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments