“reocom
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriAntalya’da Yabancıya Konut Satışı Arttı

Antalya’da Yabancıya Konut Satışı Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 2022 yılının ilk 10 ayında Antalya’da yabancıya konut satışında yüzde 94’lük artış yaşandı. 

Geçen yılın Ocak- Ekim döneminde yabancıya 8 bin 640 konut satılan Antalya’da bu yılın aynı dönemindeki rakam 16 bin 779’a ulaştı. Savaş sebebiyle Rus ve Ukrayna vatandaşları en çok Antalya’yı tercih etti.

TÜİK’in 1 Ocak- 31 Ekim 2022 tarihleri arasındaki 10 aylık konut satış verilerine göre, bu yıl Türkiye’de, özellikle de Antalya’da Rusya- Ukrayna arasında şubat ayından bu yana devam eden savaşa bağlı iki ülkeden yaşanan göçün etkisi, yabancıya konut satışlarında rekor artışlara sebep oldu. Türkiye genelinde ekim ayında yabancılara konut satışı toplamı, geçen yılın ekim ayına göre yüzde 8,8 düşüşle 5 bin 377 adet oldu. Türkiye geneli satışlar düşerken, ekim ayında 2 bin 123 adetle yabancılara en çok konut satışı yapılan il sıralamasında birinci olan Antalya’da ise yüzde 65’lik rekor bir artış yaşandı. Ekim ayında Antalya’yı 1658 konutla İstanbul, 490 konutla da Mersin izledi. Ekim ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 2 bin 23 konut satın aldı. Rusları sırasıyla 498 konut ile İran, 310 konut ile Irak ve 216 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.

Ocak- Ekim ayları arasında 10 aylık toplam verilere göre, Türkiye’de yabancılara konut satışı geçen yıl 43 bin 372 iken, bu yıl yüzde 26,9’luk artışla 55 bin 21’e yükseldi. Toplam satışta 21 bin 252 adetle İstanbul ilk sırada iken Antalya ikinci sırada yer alıyor. Antalya’da geçen yılın Ocak- Ekim döneminde yabancıya konut satışı 8 bin 640 iken bu yıl yüzde 94’lük artışla 16 bin 779 oldu. Ülkelere göre ise en çok satışın yapıldığı Rusya Federasyonu vatandaşları geçen yılın ilk 10 ayında 3 bin 658 adet konut alımı yaparken, bu yıl aynı dönemde üç katına çıkarak, yüzde 209’luk artışla bu rakam 11 bin 334 oldu. En dikkat çekici artışlardan biri de Ukraynalılarda görüldü. Geçen yılın 10 aylık döneminde 912 konut alan Ukraynalıların aldığı konut sayısı, bu yıl aynı dönemde yüzde 46 artışla 1991’e yükseldi.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) gibi kuruluşların üyesi olan Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, ekim ayında Türkiye genelinde yabancılara konut satışı düşerken, Antalya’nın il olarak birinci olması ve yüzde 65’lik rekor artış yaşanmasını, Rusya Federasyonu’nda savaş sebebiyle eylül ayında ilan edilen kısmi seferberlik kararının etkisi olarak gösterdi. Özgün, seferberlik ilanıyla birlikte Rusya’dan Antalya’ya hem hava yolu hem de kara yoluyla ciddi bir talep oluştuğunu belirterek, “Hatırlanacağı üzere o dönemde uçaklarda yer bulamama, tek kişilik uçuş fiyatlarında bir biletin 200 bin TL’yi gördüğüne de tanık olmuştuk. Rusya’dan gelen bu vatandaşların birçoğu da Antalya’ya yerleşti ve imkânı olanlar konut satın aldı” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments