Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriAntalya'ya Dev Kütüphane!

Antalya’ya Dev Kütüphane!

Antalya Kepez Belediyesi, ilçeyi kütüphanelerle donatmaya devam ediyor. Bu dönem için dört kütüphane projesi vaat eden Kepez Belediyesi, Cemil Meriç Kütüphanesi’nin yapımını tamamladı. Cemil Meriç Kütüphanesi, eski Dokuma Fabrikası’nın trafo binasına inşa edildi. Edebiyat müzesi özelliğiyle Antalya’da ilk olan kütüphane, 200 bin kitap kapasitesiyle de kentte bulunan mevcut kütüphanelerin en büyüğü haline gelecek. Kütüphaneyi, yakın bir tarihte kitap kurtlarıyla buluşturacak olan Kepez Belediyesi, dört kütüphane projesinin en büyüğünün yapımı için çalışmalara başlıyor.

Kütüphane projelerinin içerisinde amiral gemisi olacak yeni kütüphane, Akdeniz Üniversitesi’nin hemen yanı başında bulunan Gülveren Mahallesi’nde yer alacak. Kütüphane, Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi’nin inşa edildiği arazinin yanında yer alan 6 bin 500 metrekare büyüklüğe sahip belediye kültürel tesis alanında yapılacak. ‘Dünya küresi’ mimari projesiyle kente estetik bir güzellik de kazandıracak olan tesis, bir kütüphanenin çok ötesinde eğitim, kültür ve sanat merkezi olarak planlandı. Üniversite öğrencilerinin bilgiye, kitaba ulaşmasını kolaylaştıracak olan kütüphane, sergi alanı, okuma salonları, çok amaçlı salonu, dijital ortamda araştırma, bilgisayar, e-kitaplık imkanları, görme engelliler için kitap dinleme odaları ve çocuk kütüphanesiyle ilçeye değer katan bir proje olacak.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ihaleye çıkma hazırlıkları tamamlanan kütüphanenin temelini bu yıl içinde atmayı arzuladıklarını belirtti. Gülveren Mahallesi’ne şahane bir kütüphane yapacaklarından bahseden Başkan Tütüncü, şunları söyledi:

“DokumaPark’a kazandırdığımız Cemil Meriç Kütüphanesi, 200 bin kitap kapasitesiyle Antalya’nın mevcut kütüphanelerinin en büyüğü olacak. 200 bin kitap kapasitesine sahip olmak az bir şey değil. Bugün şehrimizin kütüphanelerinin kapasiteleri ile mukayese edildiğinde Cemil Meriç Kütüphanesi’nin ne kadar önde olduğu görülür. Şehri, kütüphanelerle donatalım istiyoruz. Bu döneme ilişkin dört kütüphane projemiz vardı. Bu projelerin en büyüğü, amiral gemisi Gülveren Mahallemizdeki kütüphane projemiz olacak. Akdeniz Üniversitesi’ne yakın olmasından dolayı çok anlamlı bir proje olacak kütüphaneyi, gençler ve üniversite öğrencileri için bir yaşam alanı olarak tasarladık. Bu güzel yaşam alanları içerisinde gençlerimizi kitap ve bilgiyle buluşturacağız.”

Kütüphanede Neler Var
Bodrum, zemin ve iki kattan meydana gelen kütüphanenin kapalı alanı 1500 metrekare olacak. Zemin katında, sergi, fuaye, bekleme alanı, süreli yayınların (gazete, dergi) okunabileceği okuma salonları, sesli çalışma alanları ile kafeteryanın olacağı kütüphanenin 1. katında, halk okuma salonu ve bireysel okuma alanları, 2. katında dijital ortamda araştırma, bilgisayar, e-kitaplık, görme engelliler için kitap dinleme odaları ve çocuk kütüphanesi bulunacak. Bodrum katında konferans, seminer ve sergilerin düzenleneceği çok amaçlı salonlar ile atölyeler olacak.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments