Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriArdahan’da İnşaat Sektörü Durma Noktasına Geldi

Ardahan’da İnşaat Sektörü Durma Noktasına Geldi

İnşaat sektöründe yaşanan mali krizler Ardahan’ı vurdu. 2022 Ocak ayından bu yana Ardahan ilinde çimento, nakliye ve işçilik giderlerini karşılayamayan yüklenici firmalar yeni inşaat projelerine başlamadı. 

Piyasada yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle yeni inşaat projelerine çekinceli davranan firmalar Ardahan’da hiçbir projeye adım atmadı. İnşaat sektöründe uzun yıllardır çalışan Saim Erol “Fiyatların düşürülmesi gerekiyor. 2021 yılında Ardahan’da inşaat için tek bir ruhsat alınmış. Önceki yıllarda en az 20 ila 30 inşaat yapılıyordu. Şu anda devlet ve kamu sektöründe de inşaatlar durmuş durumda.” açıklamalarını yaptı. 

Ekiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ekiz, Ardahan’da bir türlü başlayamayan projeler hakkında “İstanbul Beylikdüzü ve Esenyurt’ta inşaat işi yaparken 2013’ten bu yana Ardahan da faaliyet göstermekteyiz. Bildiğiniz gibi inşaat maliyetleri çok yüksek. Daha doğrusu inşaatları durdurma noktasına getirmişler. Artık mal alamaz duruma geldik. Çünkü sabah kalkıyoruz bir fiyat, akşam yatıyoruz bir fiyat, saniyelik fiyat değişimleri yaşanıyor. Bu da inşaat yapanları çok zor durumda bırakıyor. Ardahan genelinde baktığımızda, hiç ruhsat alınmamış. Şu anda devam eden bizim bir inşaatımız var, onun ruhsatını da biz 2021’de aldığımız için projemizi zor şartlar altında tamamlamaya çalışıyoruz” dedi. 

Yeni projelere adım atmak için inşaat maliyetlerini düşmesini beklediklerini söyleyen Adem Ekiz, “İnşaat sektöründe fiyatların tamamen düşmesi lazım ki bir müteahhit çalışmalarına devam edebilsin. Bu fiyatlar altında bir müteahhittin çalışma şansı yok. Bu fiyatlar da vatandaşa yansıyor, çünkü bir işin girdi maliyetleri var. Bir müteahhit, metrekaresini 5 bine mal ettiği zaman 6 bine satması lazım ki ayakta durabilsin. Biz de elimizdeki proje haricinde başka bir proje düşünmüyoruz. Ta ki maliyetler belirli bir zemin tabanına oturana kadar.” şeklinde konuştu. 

12 yıldır Ardahan’da yüklenici olarak sektörde var olan Saim Erol, inşaat sektörünün yaşadığı durum hakkında ‘’Geçmişte zaman zaman Ardahan’da yoğun süreçlerden geçtik. İnşaat maliyetleri neredeyse sıfırdı. Herkes inşaatlara başlıyordu ve biz de yoğun bir şekilde çalışıyorduk ama geçen yıldan bu yana inşaat sektörü tamamen durma noktasına geldi. Alım gücü ve girdi fiyatları da yükselince hem alım gücü düştü hem de yapma olanakları düştü, o yüzden zor zamanlar geçiriyoruz. İnşaatların yapılabilmesi için kesinlikle maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor. Ucuzluğa kaçılacak bir durum yoktur. Vatandaş geçen sene 3 artı 1 daireyi 300 bine alabilirken şimdi 800 bine bile alamıyor. Bu fiyatların ortaya çıkmasının sebebi girdilerin fazla olmasından dolayıdır. İnşaat sektörü bir sürü konuyu da içinde barındırıyor, bin bir kalemi içinde barındıran bir sektördür. Türkiye’de inşaat sektörü bitme noktasına gelmişse bu da çöküş demektir. Yetkililerin bir an önce bu konuyu ele almaları gerekiyor. Fiyatların düşürülmesi gerekiyor. 2021 yılında Ardahan’da inşaat için tek bir ruhsat alınmış. Önceki yıllarda en az 20 ila 30 inşaat yapılıyordu. Şu anda devlet ve kamu sektöründe de inşaatlar durmuş durumda.” sözlerini kullandı. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments