“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriArnavutluk'a Afet Konutu Yapımı İş Birliği Sözleşmesi İmzalandı!

Arnavutluk’a Afet Konutu Yapımı İş Birliği Sözleşmesi İmzalandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Arnavutluk Yeniden İnşa Bakanı Ahmetaj ile video konferans yöntemiyle bir görüşme yaptı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, yapılan görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, dost ve kardeş Arnavutluk’a yapılacak afet konutlarının mutabakat zaptını imzalamak için bir araya geldiklerini dile getiren Bakan Kurum, “Aslında çok daha önceden bir araya gelmeyi planlamıştık. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle buluşmamızı bugün video konferans yöntemiyle gerçekleştirebiliyoruz. Ben şimdiden birlikte yürüteceğimiz projelerin sizlere, Türkiye-Arnavutluk dostluğu için ve depremzede kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Türkiye’nin bir kardeşlik vazifesi olarak, sadece konut projeleri noktasında değil, her zaman, her alanda dost ve kardeş Arnavutluk halkının yanında olduğunu belirten Bakan Kurum, 2019’un Kasım ayında yaşanan depremden hemen sonra devlet olarak, arama kurtarma ve sağlık ekipleriyle Arnavutluk’taki vatandaşlara yardım etmenin gayretinde olduklarını dile getirdi.

Bu kapsamda Tiran ve Durres’te konutların, kamu binalarının hasar tespit çalışmalarına katıldıklarını söyleyen Bakan Kurum, depremde hayatını kaybedenler için bir kez daha Allah’tan rahmet, Arnavutluk Cumhuriyeti’ne başsağlığı dileklerini de iletti.

Bakan Murat Kurum, “Bugün imzalayacağımız ‘Afet Sonrası Konut Yapımı Alanında İşbirliği Sözleşmesi’, Arnavutluk Laç şehrine yapacağımız 522 konut, 37 ticari ünite ile 375 araçlık kapalı otopark inşaatlarını içeriyor. Bu sözleşme ile süreci resmen başlatmış oluyoruz. Konutlarımızın projelerini Arnavutluk’taki kardeşlerimizin konut kullanma alışkanlıklarına, Arnavutluk’un yerel mimarisine uygun olacak şekilde hazırladık.” dedi.

Bugün ihalenin son oturumunu yapacaklarını belirten Bakan Kurum, yer tesliminin yapılmasıyla inşaatları hızlı bir şekilde başlatacaklarını söyledi.

“Arnavutluk’ta da başarıyla hayata geçirecek”


Konutların inşaat süreçlerinin TOKİ Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü belirten Bakan Kurum, “TOKİ Başkanlığımız, konut yapımı konusunda ülkemizin en önemli kamu kurumudur. Türkiye’de toplamda 940 bini konut alanı olmak üzere 1 milyonu aşkın bağımsız bölümün inşasını başarıyla gerçekleştirmiştir.” diye konuştu.

Bakan Kurum, TOKİ’nin yurt dışında yaşanan doğal afetler sonrasında, insani yardım için Endonezya, Sri Lanka, Pakistan ve Somali konut, hastane, okul ve kamu hizmet binaları inşasını gerçekleştirdiğini söyledi.

TOKİ’nin bu teknik tecrübe ve uygulama pratiğini, Arnavutluk’ta da başarıyla hayata geçireceğini belirten Bakan Murat Kurum, şöyle konuştu:

“İnşallah, çok kısa zamanda Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Ilir Meta’nın teşrifleriyle konutlarımızın teslim törenlerini gerçekleştireceğiz. Arnavutluk için ortaya koyduğumuz bu iş birliğinin iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirmesine daha da katkı sağlayacağını ümit ediyorum. İnşa edeceğimiz yeni yuvaların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Bu mutabakatın oluşmasında büyük emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Arnavutluk makamlarına, Tiran Büyükelçiliğimize de şükranlarımı sunuyorum. Arnavutluk halkıyla Türk halkının kalbi her zaman beraberdir, yürekleri her zaman beraber atar. Öyle de olmaya devam edecektir.”

Bakan Ahmetaj da yapılacak iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmalardan sonra iki bakan “Afet Sonrası Konut Yapımı Alanında İşbirliği Sözleşmesi”ni imzaladı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments