Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriAVM Yatırımcıları Yapılandırma İstiyor

AVM Yatırımcıları Yapılandırma İstiyor

AVM’lerde kiralamaların TL’ye dönmesi ve artan finansman maliyetleri yatırımcıları zora soktu. 15 milyar dolar civarında borcu bulunan sektör bankalardan yapılandırma istiyor.

Alışveriş merkezi sektöründeki yaklaşık 60 milyar dolarlık yatırımı temsil eden Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, bankalarla sektör borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda görüştüklerini dile getirdi.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye’ye son 10 yılda yapılan yabancı yatırımların yaklaşık yüzde 13’ünü çeken alışveriş merkezlerinde, kiralamaların TL’ye dönmesi ve artan finansman maliyetleri yatırımcıların borç geri ödemelerinde temerrüt riskini beraberinde getiriyor. Sektörün toplam 15 milyar dolar civarı borcu bulunuyor.

Bankalarla uzlaşmaları gereken iki kritik unsur bulunduğunu ifade eden Belgü, bunlardan birinin yeniden yapılandırmada yatırımcıların kredi aldıkları dönemdeki eski faizlerin geçerli olması olduğunu da sözlerine ekledi.

Kiralamalarda TL’ye geçiş nedeniyle AVM’lerin ticari değerlerinde de düşüş yaşandığına dikkat çeken Belgü, bu nedenle bankaların ek teminat taleplerinin önüne geçilmesinin de ikinci kritik nokta olduğunu söyledi.

Sektörde yaşanan son gelişmelerin ardından yabancı yatırımcıların artık Türkiye’ye gelmek istemediğini, yerli yatırımcıların yatırım yapmasını da çok zor gördüğünü ifade eden Belgü, AVM’lerde yatırım döneminin sonuna gelindiğini ve önümüzdeki 5 yıllık süreçte yatırımların ağırlıklı olarak eskiyen AVM’lerin yenilenmesi şeklinde olacağını belirtti.

Kira Sözleşmeleri TL’ye Döndü

AVM yatırımlarında finansmanın dolar ve euro cinsinden sağlanması sebebi ile AVM yatırımcıları mağaza kiralamalarını ağırlıkla döviz cinsinden yapıyorlardı.

Ancak Türk parasının kıymetini koruma hakkındaki kararda eylül ayında yapılan değişiklikle, Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya döviz endeksli olarak kararlaştırılamayacağı belirlendi. Bu kapsamda daha önce akdedilmiş sözleşmelerdeki döviz cinsi bedeller de TL olarak yeniden belirlendi.

Ciro Artışı Sürüyor

AVM’lerin cirolarında yukarı trendin sürdüğünü ifade eden Belgü, AVM’lerin toplam cirosunun 2017’deki 110 milyar liradan bu yıl 130 milyar liraya yükseldiğini söyledi. Belgü, AVM cirolarının 2019’da enflasyon oranının 2-3 puan üzerinde gerçekleşmesini öngördüklerini söyledi. AYD verilerine göre, üçüncü çeyrekte AVM’lerde metrekare başına düşen ortalama cirolar enflasyondan arındırılmadan yüzde 27.9’luk artış kaydetti.

Türkiye’de 412 Adet AVM Var

AYD verilerine göre, Türkiye’nin son 10 yılda çektiği toplam 133 milyar dolarlık yatırımın 17 milyar dolarını AVM yatırımları oluşturdu. Toplam 58 milyar dolarlık AVM yatırımları içinde yabancı yatırımların payı ise yüzde 30. Türkiye’de mevcut durumda 412 AVM faaliyet gösteriyor. Halihazırda yatırımı başlamış projelerle bu sayının 425’e çıkması bekleniyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments