“reocom
Ana SayfaHaberlerBakan Bayraktar: “Deprem Bölgesini Yeniden Kalkındırmak İçin Çalışıyoruz”

Bakan Bayraktar: “Deprem Bölgesini Yeniden Kalkındırmak İçin Çalışıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle hasar alan 11 ilde yoğun çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Adıyaman Valiliğini ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, kentte gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Bayraktar burada, yaşanan depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Yaşanan olayın büyük bir felaket olduğunu dile getiren Bayraktar, “Sadece bir ilde değil 11 ili etkiledi. Çok büyük bir coğrafyayı etkiledi. Böyle büyük bir felaket, böyle büyük bir acı ama hemen akabinde, devlet bütün imkanlarıyla, bütün kurumlarıyla burada olmaya gayret etti. Milletimiz bütün imkanlarını seferber etti. Ben o dönemde Hatay’da görevliydim. Memleketimizin ne kadar büyük bir memleket olduğunu bu vesileyle hep beraber görmüş olduk. Burada aramızda temsilcileri olan madenci kardeşlerim var. Yaklaşık 10 bin madenci arkadaşımız deprem bölgelerinde görev aldı. Bir kısmı Adıyaman’daydı. Onlar da kendi canlarını adeta hiçe sayarak o enkazların altından vatandaşlarımızı canlı bir şekilde çıkarmak için çok büyük bir fedakarlık ortaya koydu. Gayret gösterdiler. Ben huzurlarınızda onlara çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Bölgede kalkındırma çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Bakan, “Deprem döneminde hepimizin malumu konteyner kentler oluşturduk. Gerek Bölge Müdürlüğümüzün ilk etapta depremzedelere açılması, daha sonra Cendere Konteyner Kenti’nde 266, Türmüz Konteyner Kenti’nde 965 ve Adıyaman Bölge Müdürlümüzde yaklaşık 200 konteynerle beraber 10 bin depremzedenin konaklamasını sağladık. Halen buna devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarda tüm kuruluşların seferber olduğunu hatırlatan Bayraktar, şunları söyledi:

“Dördüncü günde doğal şebekesini devreye aldık. Çok kısa bir süre içerisinde de elektrik verilebilecek yerlere, elektriği tedarik eyledik. Elbette ki sıcak yemeğin ulaşması için depremzedelere gayret ettik ve hayat normale dönmesi amacıyla bakanlık olarak bütün imkanlarımızı adeta seferber ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde bu şehirlerimizin tekrar inşası ve ihyası için faaliyetler içerisindeyiz. Elbette ki tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte hayatı normale dönüştürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çok büyük bir yıkımdı. 100 binlerce bağımsız bölümün yıkıldığı bir deprem yaşadık. Ağır hasarlı binalarımız oldu. Çok büyük kayıplarımız oldu. Elbette ki bunları geri getiremeyiz can kayıplarımızı ama şehirlerimizin tekrar kalkındırmak için çok yoğun bir çalışma yürütüyoruz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments