“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBakan Dönmez'den Son Dakika Akkuyu Nükleer Santrali 2. Ünite İnşaat Lisansı Açıklaması

Bakan Dönmez’den Son Dakika Akkuyu Nükleer Santrali 2. Ünite İnşaat Lisansı Açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye’nin yakından takip ettiği Akkuyu Nükleer Santrali hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Akkuyu Nükleer Santrali son durum ne, ne zaman bitecek, ne zaman tamamlanacak, ne zaman açılacak?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bloomber HT kanalının canlı yayınında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Akkuyu Nükleer Santrali Ne Zaman Elektrik Üretmeye Başlayacak?

Nükleer Santral projelerine büyük önem verdiklerini belirten Bakan Dönmez; “Irak – Türkiye petrol boru hattı var, boru hattının kapasitesinin artırılması dahil olmak üzere bazı hususları kendileriyle istişare ettik.

Onun dışında elektrik konusu var. Irak son dönemde DAEŞ başta olmak üzere çeşitli terör örgütleriyle sıcak çatışmalar yaşadı, şimdi hızla toparlanıyorlar: tahrip olan altyapının yeniden onarılması gerekiyor, elektrik alt ciddi eksikleri var.Yakın dönemde Türkiye’deki iş adamları oradaki iş fırsatlarını kovalamak suretiyle yeni projeleri artırma imkanı olacak” diyerek yeni projeleden bahsetti. 

Türkiye’nin yakından takip ettiği Akkuyu Nükleer Santrali projesine de değinen Bakan Dönmez 2. ünite inşaat lisansı vermek üzere olduklarını belirterek her şeyin projeye uygun ilerlediğini belirterek “İnşallah ilk üniteyi 2023 yılında işletmeye almayı planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Sinop Nükleer Santral Projesi Neden Durduruldu?

Yapılması planlanan bir diğer nükleer enerji santrali olan Sinop Nükleer enerji santrali projesi hakkında da açıklamada bulunan Bakan Dönmez Yatırımcı Japon şirketlerinin içinde bulunduğu konsorsiyum fizibilitelerini sundular, yapılan incelemelerde gerek takvim, gerek maliyet açısından kabul edilebilir olmaktan uzak olduğu görüldü. Gelinen noktada bizi tatmin etmediği için proje durdurulmuş oldu” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments