“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBakan Ersoy Açıkladı: Çeşme Projesi ve Kamulaştırma Detayları Belli Oldu!

Bakan Ersoy Açıkladı: Çeşme Projesi ve Kamulaştırma Detayları Belli Oldu!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy uzun süredir konuşulan ve Kanal Çeşme iddiaları hile büyük tartışmalara neden olan Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi’ne ilişkin detayları açıkladı. Tüm dünyaya örnek olacak bir projeye imza atacaklarını belirten Bakan Ersoy tarafından yapılan açıklamalar ve kamulaştırma detayları haberimizde..

Çeşme projesi kamulaştırma süreci ve Kanal Çeşme iddiaları ile gündeme bomba gibi düşmüş ve büyük tartışmalara neden olmuştu. 

Konu hakkında özel bir sunumda bulunan Bakan Ersoy projeyi tanıtmak üzere “Ege Turizm Planı Değerlendirme Toplantısı” düzenledi. Projenin tüm Egelileri yakından ilgilendirdiğini belirten Ersoy detayları basın mensupları ile paylaştı. 

İzmir Çeşme Kamulaştırma Alanları Küçülecek! 

Önceliklerinin her zaman vatandaş olduğunu belirten Bakan Ersoy kamulaştırma alanını düşürdüklerini belirterek “Kamulaştırma alanı bir toplam projede ilk etapta şu anda yüzde 1,98’e kadar düştü. Biz burada üzerinde yapı olan alanlara çok konsantre değiliz. İlk etapta ilan ettik ama aşama aşama o alanları plan dahilinde küçültüyoruz. Kıyı olmazsa olmaz hattımız. Çünkü genel kullanım alanına açık alan olarak tanımlanacağı için burası bizim olmazsa olmazımız. Onun dışında hiçbir yerde çok katı değiliz. Bize başvurular olmaya başladı. Bu talepleri de değerlendirdikten sonra bizim öngörümüz toplam proje alanında kamulaştırılmak zorunda kalacağımız alanın binde 3 civarında olacağını düşünüyoruz. Geri kalanın hepsi çözülmüş olacak. Özel sektör veya girişimciye ait alan çok az. Bunu da bir şekilde çözüp burayı da kamulaştırma bedelini ödeyip yapacağız. Yapılaşmanın olduğu veya tarım alanlarının hepsini de zaten kamulaştırma kapsamından çıkardık. Şu anda konuştuğumuz araziler üzerinde yatırım yapılmamış araziler. Üzerinde binalar varsa onları da çıkarıyoruz zaten. Onları doğru proje ile bu projenin dahli yapacağız” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments