Ana SayfaEmlak HaberleriBakan Murat Kurum'dan Çok Kritik Kentsel Dönüşüm Açıklaması: 1.5 Milyon Ev Sahibini...

Bakan Murat Kurum’dan Çok Kritik Kentsel Dönüşüm Açıklaması: 1.5 Milyon Ev Sahibini İlgilendiriyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu. İzmir’de yaşanan deprem sonrasında bir kere daha gündeme gelen kentsel dönüşüm konusunda son durumu açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 1.5 milyon ev sahibini yakından ilgilendiren açıklamalar yaparak izleyecekleri politikaları bir kere daha duyurdu.

Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son derece önemli açıklamalarda bulundu. 

TÜRKİYE’DE ACİLEN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKEN 1.5 MİLYON KONUT VAR!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İzmir’de yaşanan deprem sonrasında yıkılan 17 binanın enkazı altında can veren 116 vatandaşımızın bir kere daha Türkiye’nin acı deprem gerçeği ile yüzleşmesini sağladığını belirterek “Türkiye’de öncelikli dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konut var. Bunun 1,5 milyonu acilen dönüşmesi gereken konutlar. Bunun 300 bini İstanbul’da” ifadelerini kullanarak önemli açıklamalarda bulundu. 

Yapılan açıklama ile 1,5 milyon haneyi ilgilendiren son derece önemli bir karar da duyurulmuş oldu. Acil dönüştürülmesi gereken konutlar riskli yapı raporu olan binalardan oluşuyor. Bu binalarda riskli yapı raporunun kesinleşmesi ile beraber binanin kesin olarak yıkımı gerçekleştiriliyor. Yani konut sahipleri binalarının yıkılmasına onay vermeseler ve rıza göstermeseler dahi binalarının yıkımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilyor. 

Riskli yapı raporu alan ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli yapı alanı ilan edilen bölgede yer alan taşınmazlar için verilen yıkım kararının ardından yıkılan binalarda oturan kiracı ve ev sahiplerine taşınma yardımı yapılırken yine ev sahiplerine düzenli olarak kentsel dönüşüm kira yardımı desteği veriliyor. 

Sourceemlak365
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments