“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriBakan Özhaseki: "Şehirlerimizi Muntazam, Depreme Dirençli Yapmamız Lazım”

Bakan Özhaseki: “Şehirlerimizi Muntazam, Depreme Dirençli Yapmamız Lazım”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,  “Şehirlerimizi muntazam, depreme dirençli yapmamız lazım. Evlerimizi rastgele yapmamamız lazım.” dedi.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde Öğretmenevi’nde sivil toplum kuruluşları (STK) ve sektör temsilcileriyle buluşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ülkemizin bulunduğu coğrafyadaki en büyük zorluklardan birinin depremsellik olduğunu söyledi. Bakan Özhaseki, son 100 yıldaki depremlerde 130 bin kişinin hayatını kaybettiğini anlatarak, “Şehirlerimizi muntazam, depreme dirençli yapmamız lazım. Evlerimizi rastgele yapmamamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin “asrın felaketi” olarak nitelendirildiğini anımsatan Özhaseki, bin yıllık Anadolu medeniyetindeki en büyük felaketin yaşandığını, bundan daha büyük bir felaketle Moğol istilasında dahi karşılaşılmadığını belirterek şunları söyledi:

“Gece gündüz arı gibi çalışıyoruz. Şu anda 300 binden fazla ev yapılıyor. Köy evlerini çelikten yapıyoruz. Şehirlerin merkezlerini, altyapılarını yapıyoruz. Dile kolay her ay 10-15 bin evi de bitirip yine teslim edeceğiz. Emin olun bütün depremzede kardeşlerimiz, sokakta kalanlar evlerine oturuncaya kadar oradayız ve gelmeyeceğiz. Onların işlerini göreceğiz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments