“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBakan Turhan'dan Son Dakika Kanal İstanbul Açıklaması!

Bakan Turhan’dan Son Dakika Kanal İstanbul Açıklaması!

Kamuoyu tarafından yakından takip edilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan Kanal İstanbul projesi hakkında Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan çok önemli açıklamalarda bulundu. Yeni bir İstanbul kuracaklarını belirten Bakan Turhan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalıştıkların açıkladı Detaylar haberimizde…

Çevrecilerin ve muhalefetin büyük tepki gösterdiği Kanal İstanbul projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan önemli açıklamalara bulundu. 

Modern, Depreme Dayanıklı, Yeni Bir İstanbul Kurulacak 

Proje ile İstanbul’a yeni bir yaşam alanı kazandıracaklarını belirten Bakan Turhan “Kentsel dönüşümle de özellikle deprem kuşağında olan İstanbul’daki olumsuz yapılaşmayı da en hızlı şekilde modernize edeceğiz. Aynı zamanda İstanbul’un her tarafıyla entegrasyonu sağlanmış başlı başına kendine yeten bir medeniyet projesi olacak” diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak proje yürüttüklerini dile getirdi. 

Kanal İstanbul Projesi Yapılmazsa Tek Bir Tanker Kazası İle Büyük Facia Yaşanır! 

Kanal İstanbul projesinin büyük bir zorunluluk olduğunu belirten Bakan Turhan “94 bin 600 ton ham petrol taşıyan ve 27 gün boyunca söndürülemeyen Independenta tanker gemisi faciası hala akıllarımızda. Nassia ve Shipbroker tankerlerinin çarpışması nedeniyle boğazların petrolle kaplanması hala akıllarımızda. Sadece 4 yıl önce Ethem Pertev Yalısı’na çarpılması ve tarihimize verilen büyük hasar hala akıllarımızda. Şu anda oluşan yüksek deniz trafiği de bizi bu nedenle endişelendirmekte. Bu yüksek deniz trafiği sonucunda oluşacak herhangi bir kazanın, sonuçları artık katlanılamayacak düzeyde olabilir. Hatta boğazlarda 2 tanker arasında yaşanacak olası kazanın Karadeniz ve Marmara Denizi’nde onlarca balık türünü bir anda yok edebileceği ifade ediliyor. Bu nedenle Kanal İstanbul Projesi’nin yapılması, İstanbul Boğazı’nın geleceği için artık zaruret halini almıştır. Kanal İstanbul Projesi’nin yapılması, İstanbul Boğazı’nın geleceği için artık zaruret halini almıştır. Kanal İstanbul, sadece bugünün değil yarının da projesidir. Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’nı kazalardan kurtaracak projedir” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments