“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriBakan Uraloğlu: ‘’Sarıyer’e Ulaşım 5 Dakikaya İnecek’’

Bakan Uraloğlu: ‘’Sarıyer’e Ulaşım 5 Dakikaya İnecek’’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, inşaat çalışmalarının sürdüğü Sarıyer-Kilyos Tüneli projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Tünelin en kısa sürede hizmet verebilmesi için NATM metodu ile delme patlatma yapıldığını kaydeden Bakan Uraloğlu, tünel açma makinesi (TBM) yöntemini de eklediklerini söyledi. Bakan,TBM tasarım ve sipariş işlemlerinin tamamlandığını, imalat sürecinin devam ettiğini kaydetti. Tünelde kazı destek çalışmaları sürüyor.

Sarıyer-Kilyos Tüneli’nin yapım çalışmalarını 2026 yılında bitirme hedefiyle 7 gün 24 saat aralıksız sürdürdüklerini belirteren Bakan Uraloğlu, şunları söyledi:

“Projemiz tamamlandığında, Levent, Maslak ve Sarıyer gibi yoğun nüfusun ve iş yerlerinin bulunduğu alanların Kuzey Marmara Otoyolu’na ve İstanbul’un kuzeyindeki, Zekeriyaköy, Uskumruköy, Kilyos, Gümüşdere ve Demirciköy gibi yerleşimlere bağlantısı kolaylıkla sağlanmış olacak. Aynı şekilde İstanbul’un kuzeyindeki yerleşim alanlarında yaşayan nüfusun da kent merkezlerine erişimi oldukça kolaylaşacak. Mevcut durumda, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Uskumruköy Kavşağı’ndan çıkan ve bu civarda yaşayanların Zekeriyaköy, Uskumruköy gibi yerleşim alanlarındaki düşük standartlı şehir içi yollarını kullanarak Sarıyer’e ulaşmaları ortalama 35 dakika sürüyor. Sarıyer- Kilyos Tüneli’nin hayata geçmesiyle şehir içi imar yolları baypas edilecek ve Sarıyer’e ulaşım süresi 5 dakikaya kadar inecek. Bu da önemli ölçüde yakıttan ve zamandan tasarruf sağlayacak. Ayrıca, Maslak, Levent, Beşiktaş gibi İstanbul’un en canlı iş ve finans merkezleri, Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ve hemen akabindeki Sarıyer-Kilyos Tüneli vasıtasıyla doğrudan Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlanabilecek. Dünyanın en büyük havalimanlarından olan İstanbul Havalimanı’na erişimleri de kolaylaşacak.”

‘’Yapımı Devam Eden Projeler Tamamlandığında İstanbul’daki Raylı Sistem Ağı 338,8 Kilometreden 394,5 Kilometreye Yükselecek’’

Sarıyer-Kilyos Tüneli’nin hem Kuzey Marmara Otoyolu hem de İstanbul Havalimanı’na kolay ulaşım ve entegrasyon açısından önemli olduğunu belirten Bakan, İstanbul adına büyük bir proje gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde İstanbul’u Avrupa’nın ve dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri haline getirmek için dev projeler inşa ettik. Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Çamlıca Kulesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu ve İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı gibi tarihi yatırımları gerçekleştirerek İstanbulluların yaşam kalitesini yükselttik ve İstanbul’u çok kıymetli bir marka şehre dönüştürdük.

Son 21 yılda İstanbul’un ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 706 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. İstanbul’daki yatırımlarımız ulaşımın tüm modlarını kapsıyor. İstanbul’u bir baştan diğer başa modern raylı sistem ağlarıyla donatıyoruz. Yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde İstanbul’daki raylı sistem ağı uzunluğu 338,8 kilometreden 394,5 kilometreye yükselecek.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı’nın dev kapasitesiyle Türkiye’yi uluslararası bir aktarma merkezi yaptığına ve ülkeyi küresel havacılıkta zirveye taşıdığına dikkati çeken Uraloğlu, “Bugün İstanbul, havacılık alanında dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Avrupa’da en yoğun havalimanları sıralamasında İstanbul Havalimanı ilk sırada yer almaktadır.” açıklamasını yaptı.

“Sarıyer-Kilyos Tüneli, İstanbul’da Trafik Yükünü Hafifletecek”

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Adil Karaismailoğlu, Sarıyer-Kilyos Tüneli’nin çok önemli bir proje olduğunu belirterek, tünelin İstanbul’da trafik yükünü hafifleteceğini ifade etti.

Karaismailoğlu, İstanbul’da gelecek yıllarda çıkabilecek problemleri önceden tespit edip projeler yapmak gerektiğine işaret ederek, “Bu projeleri de uygulamak lazım, İstanbul için dertlenmek lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Sarıyer-Kilyos Tüneli projesi ile önemli bir adım atıldığını aktaran Karaismailoğlu, “Arkadaşlarımız işin ciddiyetinin farkındalar. Yoğun bir seferberlik halinde çalışıyorlar, kısa zamanda bunu İstanbulluların ve Türkiye’nin hizmetine sunacaklar.” diye konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments