Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriBeklenen Metro Hattında Çalışmalar Başlıyor!

Beklenen Metro Hattında Çalışmalar Başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3 yıl önce yapımı durdurulan Kirazlı-Halkalı Metro inşaatının yapımına yeniden başlanacağını müjdeledi. Ekrem İmamoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Bütçesi yoktu, yapımı durdurulmuş, şantiyesi tehlike arz ediyordu; önlemleri aldık, kredisini bulduk, şimdi bu hattın yapımına 27 Mart’ta başlıyoruz. İstanbul’a hayırlı olsun” ifadelerini kullanmıştı.

9.7 kilometre uzunluğa sahip olan ve 9 istasyondan oluşan Kirazlı Halkalı Metrosu; Bahçelievler, Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinden geçecek.

İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin hattın son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Pelin Alpkökin, şunları söyledi:

“Birçok yerde çalışmaya başlanılmış fakat bunlar fiziki ilerleme yaklaşık yüzde 4 mertebesindeyken 2018 yılında durdurulmuş. 2019 yılı içinde bazı risk gördüğümüz tünellerde güçlendirme yaptık. Ancak asıl müjde 2020’nin sonunda geldi ve buraya kredi temin edildi. Temin edilen kredi ile bu hattın 3.5 kilometrelik ilk 3 istasyonunun yapım işlerini yeniden başlama kararı aldık. Şubat ayı itibariyle yüklenici firmaya tebliğ ettik. Şu an tasarım işleri ve mobilizasyon işleri devam ediyor. Yapım işlerine hızlıca başlayacağız. 2023’ün ilk yarısında İstanbul’a kazandırmak için bütün çabamızla çalışacağız.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments