“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBilim İnsanları Depremin Yıkıcı Etkilerini Azaltmak için Bükülebilir Beton Üretti

Bilim İnsanları Depremin Yıkıcı Etkilerini Azaltmak için Bükülebilir Beton Üretti

Depremin binalar üzerindeki hasarını en aza indirme ve yıkıcı etkilerini azaltmak adına bilim insanlarının çalışmaları devam ediyor. Bu konuda atılan son adım ise binaların ana yapı malzemesine dair oldu. Bu çalışmalarda bilim insanları deprem anında meydana gelebilecek tüm hasarı en aza indirmek adına bükülebilir beton geliştirdi.

Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan depremler vatandaşları endişelendirirken bu depremlerde meydana gelen yıkımlar korkuları artırıyor. Deprem anında en çok kayıp ise bina yıkılmalarında yaşanıyor. Bina yıkılmalarının en temel nedenleri ise kullanılan malzemeler. 

Bu noktada depremin yıkıcı etkilerini azaltmak için bina yapım malzemelerine yönelik çalışmalar ise devam ediyor. Avustralya’da deprem alanında çalışmalar yürütülen bazı bilim insanları ise önemli bir buluşa imza attılar. 

Bilim İnsanlarından Bükülebilir Beton

Avustralya’nın Melbourne şehrinde yer alan Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan bazı bilim insanları bina yapılarında kullanılan betonun esneklerine ilişkin farklı bir buluş geliştirdiler Bu çalışmalarda bilim insanları  normal betona kömür küllerini ve sentetik elyafları karıştırarak bükülebilen yeni bir beton türü elde etmeyi başardılar.

Bilim insanları tarafından elde edilen bükülebilir beton, halen kullanılmakta olan normal betonlara göre 400 kat daha fazla esneyebiliyor. Bilim insanlarından yapılan açıklamalarda ise şiddetli bir deprem anında bu betonun depremin yıkıcı etkisini azaltacağını ve yıkım riskinin en aza indirileceği ifade ediliyor. 

Ayrıca bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bükülebilir beton türü çevre dostu. Betonu oluşturma adına kireç taşının yakılmasına gerek yok. Bu da elektrik ihtiyacını yüzde 36 oranında azaltıyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments