Boğaziçi Öngörünümdeki Yapılar Kayıt Altına Alınıyor

Boğaziçi Öngörünümdeki Yapılar Kayıt Altına Alınıyor

Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan ve bu sebeple imar barışı kapsamına alınmayan bazı bölgelerin yapı kayıt belgesi almalarına izin verildi. Boğaziçi öngörünümdeki yapılar kayıt altına alınıyor…

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen; Boğaziçi öngörünümü imar barışı kapsamına alan yasa teklifi 28 Aralık Cuma günkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle Boğaziçi öngörünüm resmen imar barışı kapsamına alındı.

Yeni yasa ile birlikte imar barışına dahil edilmeyen Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’deki bazı mahalledeki yapı sahipleri imar barışından yararlanma hakkına sahip olacaklar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 15 Haziran 2019’a kadar uzatıldı.

İmara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması amacı ile başlatılan imar barışından bugüne kadar 9 milyon 698 bin 238 kişi yararlandı.

İmar affından yararlanabilecek bölgeler:

SARIYER: Rumeli Kavağı içi kısımları, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy’ün bazı bölümleri, Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya üstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı ile Baltalimanı’nın bir kısmı, Kireçburnu, Rumelikavağı.

Beşiktaş Ortaköy Camii’nden İstinye’ye olan Emirgan ve Bebek imar affı kapsamına dahil edilmedi.

BEYKOZ: Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Anadoluhisarı, Göksu, Göztepe.

ÜSKÜDAR: Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli ile Kandilli’nin bir kısmı