Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriBu Gökdelen 50 Bin Ağaca Eşdeğer!

Bu Gökdelen 50 Bin Ağaca Eşdeğer!

Amerika merkezli bir mimarlık firması artan karbon emisyonuna karşı 50 bin ağaca eşdeğer karbondioksiti atmosferden temizleyebilen bir gökdelen tasarladı.


Günbegün artan karbon emisyonu ve küresel ısınma dünyanın gündeminde. Amerika merkezli bir mimarlık firması artan karbon emisyonuna karşı 50 bin ağaca eşdeğer karbondioksiti atmosferden temizleyebilen bir gökdelen tasarladı. Gökdelene dünyanın en uzun ağaçları olarak bilinen “Urban Sequoia” ismi verildi.


Mimarlık firmasından yapılan açıklamaya göre gökdelen tamamen çevre dostu bir bina olarak tasarlandı. Firma, binaların karbon emici malzemelerle inşa edileceğini ve yakıt, enerji ve gıda için doğrudan hava yakalama teknolojisi dahil olmak üzere birden fazla yaklaşım kullanacağı aktardı. Binanın ömrünün ise minimum 60 yıl olduğu belirtildi. Buna ek olarak, binanın yakaladığı karbonun, kentsel altyapıyı geliştirmek için yollar, kaldırımlar, borular ve diğer öğeler için biyomalzemeler üretmek için kullanılabileceği açıklandı.


Şirketin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Fikrimizi, herhangi bir bina ölçeğinde olumlu etki potansiyeli ile dünyadaki herhangi bir şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uygulanabilmesi  için geliştirdik. Bu fikrin gücü, son derece ulaşılabilir olmasından kaynaklanıyor. Projemiz, yeni tasarım fikirlerini doğa temelli çözümlerle ve mevcut karbon absorpsiyon teknolojileriyle bir araya getiriyor. Urban Sequoia yeni binalar için temel teşkil ederse, endüstrimizi küresel ısınmaya karşı mücadelede itici güç olacak şekilde yeniden düzenleyebiliriz. İnşaat endüstrisi dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 40’ını oluşturuyor. Dünyadaki her şehir Urban Sequoias’ı inşa ederse, atmosferden 1,6 milyar tona kadar karbon temizlenebilir” denildi.


Biyo-tuğla, biyobeton, kenevir ve kereste gibi bazıları zamanla karbonu emmeye devam eden malzemeler kullanılarak inşa edilen binalar ile karbon etkisini yüzde 50 oranında azaltmak mümkün.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments