Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerÇamlıca Camii Açılış İçin Gün Sayıyor

Çamlıca Camii Açılış İçin Gün Sayıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Ağustos 2013’te temeli atılan Çamlıca Camii’nde sona gelindi. Yüzde 98’i tamamlanan camii açılış için gün sayıyor.

2013 yılında temeli atılan Çamlıca Camii’nde sona yaklaşıldı. ‘Türkiye’nin en büyüğü’ özelliğine sahip camide halı döşemesine geçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yapımına başlanılan camii önümüzdeki günlerde açılacak.

Milliyet’te yer alan habere göre, 61 aydır inşaatı devam edilen Çamlıca Camii’nin büyük bir bölümü tamamlandı. Caminin ana kubbesinin altında namaz kılınacak olan alanın avizeleri yerleştirildi. Caminin ısıtma ve soğutma sistemi için kubbede bulunan kolonlar çevresine dev klimalar takıldı. Ahşap el işçiliği panellere gizlenen klimalar ısının sabit kalmasını sağlayacak.

Son Rötuşlar Yapılıyor

Camideki çalışmaları değerlendiren İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk; “Camii inşaatının çok büyük bölümü tamamlandı. Şu anda son temizlik ve rötuş işlemleriyle uğraşıyoruz. Cami için tasarlanan, tamamı el işçiliği eserler yerlerine yerleştirildi. Çok kısa bir zaman sonra deseni özel olarak tamamlanan camii halısını sermeye başlayacağız. Ardından cami açılışa hazır hale gelecek.” dedi.

Çamlıca – Libadiye Karayolu Tüneli Tamam

Üsküdar Çamlıca Tepesi Ulaşım yolları projesi kapsamında hayata geçirilen Çamlıca-Libadiye karayolu tüneli ise tamamlandı. Toplam uzunluğu 3 bin 680 metre olan ve 3 tüpten oluşan projede sinyalizasyon sistemi bitti. Çamlıca camii çevresinin etrafında bulunan düzenlemesinin yapılmasının ardından kullanıma hazır hale gelecek.

63 Bin Kişi Aynı Anda Namaz Kılabilecek

Çamlıca Camii’de 63 bin kişi aynı zamanda ibadet edebilecek. 6 minareli caminin içerisinde sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları, 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark yer alıyor. Dev camide 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin bulunacağı bir müze ve 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak.

72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunan caminin 6 minaresinin 4’ü 107.1 metre, 2’si ise 90’ar metre uzunluğa sahip.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments