“Yapiradar
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriÇatboğazı Baraj Yolu’nda İnşaat Çalışmaları Hızla Sürüyor

Çatboğazı Baraj Yolu’nda İnşaat Çalışmaları Hızla Sürüyor

Gaziantep, Araban’da Çatboğazı Baraj Gölü’nün suları altında kalacak olan Araban-Besni Karayolu arasındaki bölünmüş yol inşaatı hızla devam ediyor. 

Çatboğazı Barajı Gölü’nün suları altında kalacak olan Araban-Besni karayolunu ziyaret eden Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru ile birlikte incelemelerde bulundu. 

Yol çalışmalarıyla ilgili bilgiler paylaşan Erdoğan,’’2013 yılında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Fırat Nehri’nin kollarından olan Göksu Çayı üzerinde temeli atılarak inşaatına başlanan Gaziantep ve Adıyaman için çok önemli projelerden birisi olan GAP-Adıyaman-Göksu-Araban Projesinin toplam 650 bin 102 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Baraj ve diğer bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte inşallah ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlanması hedefleniyor. Proje ile susuz tarım yapılan münbit topraklar suyla buluşarak bölgedeki tarım alanlarında yılda 2-3 ürün alınarak hem ülke hem de bölge ekonomisi kalkınacak. Araban ilçe çıkışından Adıyaman il sınırı arasındaki 12,5 kilometrelik bölünmüş yol çalışmalarının sözleşme bedeli 84 milyon 83 bin 148,85 TL’dir.” dedi. 

Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru ise,’’Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan’ın girişimleri sonucunda inşaatına başlanan Çetintepe Barajı inşaatının tamamlandı. Ziyaret Mahallesi sınırları içerisindeki Çatboğazı Mevkiine yapılacak olan Çatboğazı Barajı Gölü’nün sularının altında kalacak olan eski yolun yerine yeni yol güzergahında başlatılan 12,5 kilometrelik bölünmüş duble yol çalışmaları Çatboğazı Barajı’nın yapımına başlanacağının göstergesidir.’’ şeklinde konuştu.

Gaziantep ulaştırma projeleri ile detaylarına buradan göz atabilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments