Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kepez Santral Dönüşüm Projesi’ni Gezdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kepez Santral Dönüşüm Projesi’ni Gezdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte Türkiye’nin en büyük ve sorunsuz kentsel dönüşüm projesi olan Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Proje alanında incelemeler yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde yer alan habere göre, inşaat alanını gezen Bakan Murat Kurum, Başkan Türel, ANTEPE Genel Müdürü Bahadır Yantaç ve projenin yüklenicisi Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’tan projenin son durumu hakkında bilgiler aldı. Bakan Kurum ve Başkan Türel, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İnşaatların Yüzde 70’inin Kaba İnşaatı Bitti

Bakan Murat Kurum’a proje alanını ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini sunan Başkan Türel, “Geçtiğimi aylarda yine bu alanda basın mensubu arkadaşlarımızla inşaat alanının gelişmeleri incelemek üzere bir aradaydık. Her gelişimizde görüyorsunuz inşaatlar büyük bir süratle ilerliyor. 5 bin hak sahibine dağıtılacak dairelerle birlikte toplamda 6 bin 500’e yakın daire, 93 blokta ayrı ayrı hızlı bir şekilde yapım aşamasında. Bazı binalarda dış cephe uygulamaları. Bazı binalarda alçı uygulamaları artık başladı. Ve şu anda %70’i inşaatların kaba inşaat düzeyinde tamamdır” diye konuştu.

Tapular Şubat Ayında

Projenin planlandığı şekilde ilerlediğini dile getiren Türel, “ Şubat ayı içerisinde 3 bin 260 hak sahibine ait 5 bin dairenin tapularını inşallah dağıtacağız. Ve Mart ayından itibaren de 2019 içerisinde daire teslimleri gerçekleşecek. Bu konuda özellikle yüklenici firma olarak Sur yapının göstermiş olduğu performans bizleri de fevkalade memnun etmektedir. Tabi bu proje bakanlığımızın destekleri ile yürüyor. Özellikle Sayın Bakanımızın kira yardımlarından bu projenin yapımı aşamasındaki desteklerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bugün de Sayın Bakanımız sürekli desteklediği ama kendi gözleriyle de görmek istediği bu projeyi inceleme ziyaretinde bulunuyor. Kendilerine teşriflerinden dolayı bir kez daha teşekkür ederim” diye konuştu

440 Bin Riskli Bina Yıkıldı

Türkiye’nin deprem bölgelerinde yer aldığını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şöyle konuştu: “Bugüne kadar depremlerde 80 bin canımızı kaybettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında bedeli ne olursa olsun dönüştüreceğim dediği bu riskli binalar için dönüşüme başladık. 2013 yılından itibaren Bakanlığımızca 580 bin konutun dönüşümü için süreç başlatıldı. Bunların 440 bini yıkıldı ve inşaları başlamış oldu. Bakanlığımızca tüm kentsel dönüşüm projelerine bugüne kadar kira yardımı kamulaştırma proje desteği olmak üzere 8.5 milyar lira ödenek aktarıldı.”

Çok Önemli Başarı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’da kentsel dönüşüm sürecini çok iyi yönettiğini dile getiren Kurum, “Böyle büyük bir alanda 3260 hak sahibinin % 99,9’yla anlaşarak böyle bir dönüşümü yapabilmek çok önemli bir başarıdır. İnsanların burada mutlu huzurlu yasabilmesi adına sosyal yaşam alanları var. Bu proje hem Antalya hem de bölge açısından çok önemli bir kentsel dönüşüm projesi. Kaba inşaatlar çok kısa zamanda % 70 bitirilmiş. Bu projeyi buraya getirebilmek, işin kendi içinde finansmanını sağlayabilmek, inşaatları da hızlı şekilde hak sahiplerine teslim edebilmek çok önemli. İnşallah önümüzdeki yıl teslim süreçlerine başlanacak. Proje bittiğinde Kepez- Santral bölgesi örnek bir şehircilik anlayışı gösterecek, sosyal alanları yaşam alanlarıyla örnek olacak. Emeği geçen baştan Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere yüklenici firmaya, çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Bir Yaşam Alanı

Bakan Murat Kurum, Kepez-Santral projesi içinde birçok yaşam alanı bulunduğunu dile getirerek “Sporla ilgili kültürle ilgili, sanatla ilgili birçok yaşam alanı var. Büyüklük itibariyle baktığınızda da bir Millet bahçesi ölçeğinde ve gerçekten bizim yurt dışında görmeye alışık olduğumuz ülkemizde de ihtiyacını hissettiğimiz büyük yeşil alanlar bu bölgenin içinde yer alacak” şeklinde konuştu.