Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerÇimento Üretimi Azaldı

Çimento Üretimi Azaldı

Çimento sektörünün lider kurumlarından biri olan TÜRKÇİMENTO, 2022 yılı ilk çeyrek çimento üretim ve satış verilerini yayımladı. Yayımlanan rapora göre çimento üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 oranında düşüş gösterdi. 

2022 yılının ilk ayında yapılan üretim ve satış verilerini yayımlayan TÜRKÇİMENTO, çimento üretim ve satış verilerinin büyük oranda düştüğünü açıkladı. Konuya ilişkin olarak TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Sektörümüz 2022 yılına ilk ayına üretim ve iç satışlarda düşüş ile girmişti. Global emtia fiyatlarındaki artışların getirdiği olumsuz havanın etkilerinin süreceğini ve sektörde gerileme yaşanacağını tahmin etmiştik. Maalesef önümüzdeki aylarda da bu olumsuz havanın etkilerini görmeye devam edeceğiz.”  açıklamalarında bulundu. 

Çimento sektörünün yüzde 94’ünü oluşturan TÜRKÇİMENTO’nun açıkladığı verilere göre çimento üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 azalarak 9,1 milyon ton oldu. Ayrıca, çimento sektörü iç satış oranlarında ise yüzde 15,7 ile 6,1 milyon tona inerek azalma yaşandı. Çimento ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 oranında artarak 2,9 milyon tona ulaştı.

2022 yılı çimento sektörü verilerini değerlendiren TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “2021 yılında yaklaşık yüzde 6 büyüme yaşayan sektörümüz 2022 yılına, iç piyasada düşüş ve ihracatta artış ile başladı. Rusya – Ukrayna krizi nedeniyle global emtia fiyatlarındaki artışların etkisiyle sektördeki olumsuz havanın süreceğini tahmin ediyorduk. Maalesef öyle de oldu. Krizin daha uzun sürmesi durumunda ve alternatif enerji kaynaklarının acilen devreye alınmaması halinde ise sektör olarak üretimimiz durma noktasına gelecektir.” sözlerini kullandı. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments