“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriÇimentoda İhracat Gelirleri Yüzde 46 Arttı

Çimentoda İhracat Gelirleri Yüzde 46 Arttı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre bu yılın ocak-eylül arasında üretilen çimentonun yüzde 19.7’si yurt dış pazarlarına sevkedilirken bu dönemde elde edilen ihracat gelirleri de geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 46 artış kaydederek 676 milyon dolara yükseldi.

Bu dönemde çimento ihracatı yüzde 46.1 oranında artarak 8.6 milyon ton, klinker ihracatı ise yüzde 111 artarak 9 milyon ton olarak gerçekleşti.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, “Faizlerin düşürülmesiyle inşaat sektöründe yaşanacak olumlu gelişmelerle birlikte sektörümüzün iç satışlarının pozitife döneceğini umut ediyoruz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sektörün 2019 yılının ilk 9 ayında çimento ve klinker toplam ihracatını en çok artırdığı ülke Kamerun olurken; bu ülkeyi Fildişi Sahili ve Gine izledi.

ABD’nin son yıllarda Türkiye’nin en önemli pazarı olduğuna dikkat çeken Saka, diğer önemli pazarların Gana ve İsrail olduğunu söyledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments