“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerÇin'in Türkiye Yatırımı Son 5 Yılda Yüzde 120 Arttı!

Çin’in Türkiye Yatırımı Son 5 Yılda Yüzde 120 Arttı!

GYODER üyesi, Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, Türkiye’deki yabancıya konut satışlarına ilişkin konuştu. Özgün, son 5 senede Çin’in Türkiye yatırımlarında yüzde 120 oranında artış yaşandığını belirtti…

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi, Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, Türkiye’deki yabancı konut satışları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sonsöz Gazetesi’nde yer alan habere göre, GYODER üyesi, Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, son 5 senede Çin’in Türkiye yatırımlarında yüzde 120’lik artış yaşandığına dikkat çekti ve “Türkiye’de yatırım yapmak, Türkiye’ye yönelmek, Türkiye’de yeni girişimlerde bulunmak isteyen Çinli sayısı artmış durumda” diye konuştu.

Dr. Selman Özgün, Türkiye genelinde 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 14.7’lik artışla satış rekoru kırıldığını belirtti. 2019’da yabancıya 45 bin 483 konut satıldığını ifade eden Dr. Özgün, 2020 yılı sonunda ise bu sayının 55 binlere ulaşmasını öngördüklerini aktardı. Yabancıya konut satışında İstanbul’un birinci, Antalya’nın ikinci ve Ankara’nın üçüncü olduğunu belirten Dr. Selman Özgün, “Antalya ikinci il ama üçüncü Ankara ile arasında ciddi fark var. Antalya, Ankara’nın yaklaşık 3 katı yabancıya konut satışı yapmış durumda. Antalya ile birinci İstanbul arasındaki fark giderek azalmaktadır” şeklinde konuştu.

Son 5 Yılda Çin’in Türkiye Yatırımları Yüzde 120 Arttı

Pekin-Londra tren hattının yapılacağını aktaran Dr. Selman Özgün, eski İpek Yolu güzergahında yapılacak tren hattının ticaretin yönünü değiştirebilecek bir proje olduğuna dikkat çekti. Çinli şirketlerin son dönemde büyük oranda yatırım yapığını belirten Dr. Özgün, Türkiye’deki yatırımlarının 15 milyar doları aştığını açıkladı. 

Son 5 senede Çin’in Türkiye yatırımlarında yüzde 120’lik artış yaşandığını aktaran Dr. Selman Özgün, Çin merkezli şirket sayısının bini aştığını belirtti. Bu yatırımların 2 katına çıkarılacak durumda olduğuna işaret eden Dr. Özgün, “Geçen dönemde Çinliler, Pekin-Londra tren hattı projesi nedeniyle daha çok lojistik alanında yatırım yapmak istedi. Lojistik merkezleri özellikle Antalya, Mersin, İstanbul gibi liman şehirler. Girişimde ve yatırımda bulundular. Lojistiğin yanında ayrıca sağlık, turizm, tarım ve diğer yatırımlarda da girişimde bulundular” diye konuştu.

Çinli Yatırımcı Güvenli Liman Arayışında

Dünyadaki ticaret dengesinin değiştiğine dikkat çeken Dr. Selman Özgün, Çin’in çok kalabalık nüfuslu bir ülke olduğunu ifade etti. Çin’deki konut fiyatlarının yüksek olduğuna da dikkat çeken Dr. Özgün, Çinlilerin yeni yatırım arayışlarına girdiğini belirterek, “Çin’de çok ciddi hava kirliliği var. Ülkelerini terk edip, iyi ülkelerde, iyi şartlarda çocuklarının eğitim alıp geleneksel ve kalabalık toplumdan uzaklaşmak istiyorlar. Bu yüzden kendilerini dışarıdaki güvenilir limanlara taşınmak istiyor. Türkiye olarak en güvenli ülkelerin başında gelmekteyiz” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments