Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriÇinlilerden Yatırım Atağı

Çinlilerden Yatırım Atağı

Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın ortak üretim üssü olarak Türkiye’yi konumlandıran Çin, arazi arayışına çıktı. 5 hektar büyüklüğe sahip, içerisinde 160 fabrikanın bulunduğu Gebze Organize Sanayi Bölgesi (OSB) büyüklüğünde dev bir arazi satın almak isteyen Çinliler, resmî kanallardan başvurularını yaptılar.

DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, “Çinli firmalar Türkiye’den sadece kendilerine ayrılmış şekilde, Gebze OSB kadar büyük bir alanı istediler” diye konuştu. Kolbaşı, Çinli şirketlerin istediği OSB alanı için devletin şu ana kadar cevap vermediğini ancak bu talebin farklı OSB’lere dağıtılmasına dönük bir stratejinin uygulandığını bildirdi.

Çin Yatırımı Artacak
Çinli firmaların Türkiye’ye olan ilgilerinin giderek arttığını dile getiren Kolbaşı, bu şirketlerin serbest bölgelere getirdikleri malları sattıklarını, burada üretim de yaptıklarını söyledi. Kolbaşı, “Türkiye’de 63 ülkeden 75 bin yabancı şirket var. Bunun bin 200 adedi Çinli. Çin’in yatırımları 4 milyar dolara çıkacak” diye konuştu.

Avrupa’ya ürün satmak amacıyla Türkiye’yi üs olarak kullanan Çinli firmalar son yıllarda serbest bölgelerden de yer almaya başladı. Demiriş Gümrük Müşavirliği Genel Müdürü Mehmet Ali Ünlü, elektrikli otomobillerin yedek parçalarıyla ilgili çok sayıda Çinli firmanın Türkiye’den Avrupa’ya ürün satmaya başladığını belirtti. Ünlü, “Çok sayıda Çinli firmanın mal satmak için serbest bölgelere geldiğini, bu firmaların uzun vadede ise yatırım yapmayı düşündüklerini duyuyoruz” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments