Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı; “Türk Müteahhitler 122 ülkede 372 Milyar Dolarlık Proje Üstlendi”

Türk Müteahhitler 122 ülkede 372 Milyar Dolarlık Proje Üstlendi

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki PepsiCo Fabrikası’nın resmi açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk müteahhitlerinin 122 ülkede 372 milyar dolarlık proje üstlendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki PepsiCo Fabrikası’nın resmi açılış töreninde konuştu. Erdoğan, yüz bin metrekare alana sahip, ilk etapta 350, daha sonra da 500 kişiye istihdam sağlayacak fabrikanın şehre kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Erdoğan, fabrikanın istihdamın yanı sıra şehrin tarım kapasitesinin artmasına, ticaretinin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

PepsiCo gibi diğer uluslararası firmaların da Türkiye’nin sunduğu imkanlardan yararlanmasını arzu ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstihdam sağlayan, katma değer üreten, ülkemize ve milletimize uzun vadeli faydaları olan yatırımların daha da artmasını diliyoruz. Son 16 yılda hükümet olarak, özel sektörümüzün daima yanında olduk. Ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak isteyen tüm firmalara, yabancı yerli ayrımı yapmadan gereken her türlü desteği, teşviği verdik.” şeklinde konuştu.

Bürokratik süreçlerin hızlandırılmasından uygun koşullu arazilerin tahsisine kadar yatırımcıların ihtiyaç duyduğu tüm kolaylıkların sağlandığını dile getiren Erdoğan, “Yatırım ofisimiz ve devletimizin diğer ilgili kurumlarıyla Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen firmaların önünü açtık. Yatırım ofisimiz direkt şahsıma bağlıdır. Bunun sebebi ise uluslararası ve yerli yatırımcıların herhangi bir endişeye kapılmadan ülkemde rahatlıkla, ‘Bağlı olduğu yer bu ofisin Cumhurbaşkanlığı makamı olduğuna göre burada herhangi bir sıkıntı yaşamam’ anlayışıyla gelip burada yatırımını yapabilmeli. Kendi şirketlerimize nasıl muamele ediyorsak ülkemizin potansiyeline inanan uluslararası şirketlere de aynı şekilde muamele ediyoruz, edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin 1975-2002 döneminde 15,1 milyar dolar, iktidara geldikleri Kasım 2002’den Ağustos 2018’e kadar ise 202 milyar dolara yakın uluslararası yatırım çektiğine işaret eden Erdoğan, “Bu bir öz güven olsun. Yatırımcı şunu arar, bir ülkede güven varsa, istikrar varsa oraya gelir yatırımı yapar.” ifadelerini kullandı.

122 Ülkede 372 Milyar Dolarlık Proje

Bu süreçte Türk müteşebbislerin yurt dışındaki yatırımlarının arttığını söyleyen Erdoğan, “Şahsımın ve hükümetimizin özel teşvikleri sayesinde yurt dışındaki Türk yatırımları 38 milyar dolara ulaştı. Müteahhitlerimizin üstlendiği projelerin toplam değeri, bu da çok önemli, 122 ülkede 372 milyar dolara ulaştı. Çok çok önemli.” dedi.

Bugün dünyanın dört bir ucunda Türk bayrağını gururla dalgalandıran binlerce iş adamı bulunduğunu belirten Erdoğan, “Niye? Güvendiği bir yönetim, bir iktidar var. ‘Arkadan beni takip ediyor. Bir sıkıntım olursa o beni takip ediyor.’ diyor.” açıklamasında bulundu.