“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerCumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Yerli Otomobil Fabrikası Hangi İlde Kurulacak Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Yerli Otomobil Fabrikası Hangi İlde Kurulacak Belli Oldu!

Türkiye’nin merakla beklenen yerli otomobil projesi için Bursa İlinde Yapılacak Olan Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1945) 27 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. İşte yerli otomobil hakkında merak edilen detaylar…

Türkiye’nin yerli otomobili için beklenen ilk resmi adım atıldı. 

27  Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’te Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak yayımlanan 30991 sayılı karar ile yerli otomobilin üretileceği il beklendiği üzere Bursa oldu.

Bursa İlinde Yapılacak Olan Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1945)

Yerli Otomobil 5 Farklı Modelde Üretilecek! 

Resmi Gazete’de yer alan karara göre yerli otomobil 5 farklı modelde üretilecek ve yıllık 175 bin adet üretilecek. 

Elektrikli otomobil üretimi için fabrika Bursa’da kurulacak. 13 yıl boyunca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenecek. Aynı zamanda süre gerekli görülmesi durumunda bakanlık tarafından uzatılabilecek. 

Öngörülen sabit yatırım tutarı 22 trilyon olarak açıklanırken ilave istihdam rakamı ise 4 bin 323 olarak belirlendi. Öngörülen nitelikli personel sayısı ise 300 olarak ilan edildi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments