“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerCumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin Ziyaretinde Kanal İstanbul Projesi Gündeme Geldi mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin Ziyaretinde Kanal İstanbul Projesi Gündeme Geldi mi?

Özellikle de İstanbulluların yakından takip ettiği ve Türkiye’nin en büyük projesi olması ile dikkat çeken Kanal İstanbul Projesinde son durum ne, ihale tarihi açıklandı mı?

Türkiye’nin göz bebeği projeleri arasında yer alan Kanal İstanbul Projesi hakkında belirsizlik ne yazık ki sürüyor.

Gerek Cumhurbaşkanı gerek Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan gerekse de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından her fırsatta kesin olarak yapılacağı açıklanan Kanal İstanbul için beklenen ihale tarihi henüz açıklanmadı.

Çinli Yatırımcının İlgisi Büyük

Projenin büyüklüğü ve önemi yabancıların ilgisini arttırmaya devam ederken proje hakkında Çinli ve Amerikalı yatırımcıların büyük bir rekabet içerisinde olduğu belirtiliyor.

Böylesine kritik bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Çin’e yapılan gezide büyük bir merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gezisi kapsamında yabancı yatırımcılarla bir araya gelirken yatırımcılara Türkiye’ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Dolar Kurunun Artması Projeyi Olumsuz Etkilemişti

Pek çok kişinin yakından takip ettiği projede dolar kurunda yaşanan hızlı artış maliyeti artırdığı için ihale süreci sekteye uğramıştı.

Enflasyon rakamları ve dolar kurunda yaşanan geri çekilme ile beraber Kanal İstanbul Projesinin yeniden hükümetin programına alınması bekleniyor.

Sürekli olarak yapılacağı yönünde verilen beyanatlar nedeni ile hükümet tarafından artık prestij projesi haline gelen Kanal İstanbul Projesinin 209 yılı sona ermeden ihale tarihinin açıklanacağı tahmin edilirken Çin ziyareti esnasında konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından basına kapalı olan kısımda gündeme getirilip getirilmediği de merak konusu oldu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments