“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriDaikin, Suntory İle Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai'de "Gece Yarısı Gökkuşağının Altında"...

Daikin, Suntory İle Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında” Adlı Hava ve Su Gösterisi Yapacak 

Küresel çapta ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sektörünün lider şirketi konumunda olan Daikin Industries Ltd, Osaka merkezli Japon çok uluslu içecek ve gıda şirketleri grubu Suntory Holdings Limited ile birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de gerçekleştirilecek olan “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında (Under the Midnight Rainbow)” isimli su gösterisine katılacak.

Expo tarihinin en büyük fuarı unvanını taşıyan etkinlikte Daikin ve Suntory, 8 bin 800 metrekarelik bir alanda yaklaşık 300 fıskiye, ses, ışık ve video ile hayatın hikâyesini anlatacak. 13 Nisan- 13 Ekim 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Expo 2025 Osaka, Kansai için iki şirketin birlikte düzenleyeceği gösteri, bugünü yaşayan insanlar olarak gelecek için neler yapmamız gerektiği konusunda birlikte düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Daikin ve Suntory, Osaka kentinde kurulmuş iki önemli şirket. Expo 2025 Osaka, Kansai’nin “Yaşamlarımız için Geleceğin Toplumunu Tasarlamak” olarak belirlenen teması her iki şirketin misyonlarıyla güçlü bir şekilde örtüştüğü için bu iki şirket Expo’da ortaklaşa sergi açmaya karar verdi. Su, hava, ışık, ateş, müzik ve video kullanılarak hazırlanan ve hayatın hikâyesini görkemli bir ölçekte tasvir eden bu muhteşem gösterinin adı “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında(Under the Midnight Rainbow)” olarak belirlendi. Expo tarihinin en büyük fuarı unvanını taşıyan etkinlikte Daikin ve Suntory, 8 bin 800 metrekarelik bir alanda yaklaşık 300 fıskiye, ses, ışık ve video ile hayatın hikâyesini anlatacak. Expo 2025 Osaka, Kansai için iki şirketin birlikte düzenlediği gösteri, bugünü yaşayan insanlar olarak gelecek için neler yapmamız gerektiği konusunda birlikte düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Gösteri, 13 Nisan- 13 Ekim 2025 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Expo 2025 Osaka, Kansai süresince her gün, gün batımından sonra World Expo’nun sembolik bir alanı olan Water Plaza’da gerçekleştirilecek. Gösterinin amacını daha geniş kitlelere tanıtmak isteyen Daikin ve Suntory şirketleri, bu amaçla https://www.expo2025.airandwatershow.jp/en/  adresinde ortaklaşa bir web sitesi hazırladı. 

Daikin ve Suntory şirketleri bu gösteriyle milyarlarca yıldır yeryüzündeki her şeye tanıklık ederek etkileşimde bulunan su ve havanın hikâyesini izleyicilere deneyimleterek daha iyi bir gelecek için yeni bir ruha sahip olma arzusunu yansıtmayı amaçlıyor. Projede iki şirketin yanı sıra Japon sanatçılar ile 20 yılı aşkın süredir dünya çapında etkinlikler ve gösteriler planlayıp düzenleyen Fransız prodüksiyon şirketi ECA2 de yer alıyor.

Hava ve su elementlerinden ilham alan görkemli bir fikir

Bu gösteri, hava ve suyun koruyucu bağlar oluşturduğu ve yaşamı sarmaladığı bir festivalin hikâyesini anlatıyor. Hava ve su milyarlarca yıl önce gezegenimizde doğdu. İnsanlar da dâhil olmak üzere tüm canlılar, yaşam ve evrim bayrağını devrederken hava ve suyu da tükettiler. Gösterinin çıkış noktasını oluşturan fantastik fikir ise bu uzun sürece tanıklık eden su ve havaydı: “Yeryüzünün her şeyini görmüş olan hava ve suyun konuşmalarını dinleyebilseydik, bize yeryüzünde olup bitenler hakkında ne tür hikâyeler anlatırlardı? Belki de gelecekte izlememiz gereken yol hakkında bize tavsiyelerde bulunurlardı.”

Başlık

Başlıkta geçen “Ao” kelimesi Japonca’da mavi anlamına gelir ve hikâyenin ana karakteri olan çocuğun adıdır. Aynı zamanda hava ve suyun ortak bir imgesidir. “Yoru no niji” havanın nem açısından zengin ve ayın parlak olduğu gecelerde gözlemlenen nadir bir doğa olayı olan “gece gökkuşağı” anlamına gelir. Yaşayanların canlılıkla dolduğu mucizevi bir zaman dilimidir bu. 

Hikâye

Efsanelerin hâlâ sürdüğü bir adada, mehtaplı bir gecede gökkuşağı belirdiğinde, adadaki yaratıkların bir festival düzenledikleri söylenir. Böyle bir gecede, adanın çocuklarından Ao büyülü bir gökkuşağıyla karşılaşır. Bu gizemli hikâyede Ao, festivaldeki çeşitli yaratıklarla kaynaşır, iletişim kurar ve çok mutlu olur.

Expo tarihinin en büyük gösteri alanında her gün düzenlenen muhteşem gösteri

Gösteri, yaklaşık 200 metreye 60 metrelik bir alana sahip olan “Su Meydanı”nda gerçekleştirilecek. Bunun için 8 bin 800 metrekare olarak planlanan gösteri alanında su üzerinde devasa bir sahne oluşturuluyor.

Sahnenin ortasında bir su perdesi o  luşturmak üzere bir su çağlayanı inşa edilecek. Çeşitli aydınlatma, lazer ve diğer prodüksiyon ekipmanlarıyla birlikte yoğun bir şekilde düzenlenmiş bir alana yaklaşık 300 fıskiye yerleştirilecek. Bu unsurlar müzikle birlikte yankılanarak ziyaretçilerin hikâyeyi deneyimleyebilecekleri muhteşem bir gösteri yaratacak.

Prodüksiyon sistemi hakkında

Expo 2025 Osaka, Kansai’nin etkinlik yapımcısı Kenji Kohashi, bu gösterinin eğlence içeriğini planlamak ve üretmek için dünya çapında aktif olan içerik oluşturucuları bir araya getirdi. Prodüksiyon, TOKYO 2020 Paralimpik Açılış Töreni “PARAde of ATHLETES “in renkli projeksiyon haritalamasını yöneten Naoki Tanaka tarafından gerçekleştirildi. Müzikler ise Newsweek’in 2023’te “Dünyanın Saygı Duyduğu 100 Japon”dan biri olarak seçtiği besteci, aranjör ve yapımcı Yoko Kanno’nun sorumluluğunda. 20 yılı aşkın bir süredir dünya çapında etkinlikler ve gösteriler düzenleyen Fransız prodüksiyon şirketi ECA2 de bu muhteşem gösteriye sanat ve teknolojinin eşsiz karışımıyla katılıyor. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments