“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriDeprem Bölgesine 500 Milyon Avroluk Finansman

Deprem Bölgesine 500 Milyon Avroluk Finansman

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat zaptıyla, EBRD tarafından deprem bölgesine 500 milyon avroluk yeni finansman desteği verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink başkanlığındaki heyet, Bakan Şimşek’le Bakanlık’ta bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye’nin ekonomi programı ve banka ile güçlü işbirliğinin yanı sıra EBRD’nin deprem bölgesine yönelik finansman desteği ele alındı.

EBRD, 6 Şubat depremlerinin ardından ilk destek veren uluslararası finans kuruluşları arasında bulunurken, bölgenin yeniden imarı için kamu ve özel sektöre 1,5 milyar avro finansman paketi açıklamıştı. Bu çerçevede, deprem bölgesindeki özel sektör projelerine, KOBİ’lere ve yerel bankalara 800 milyon avro finansman sağlandı.

Heyetin Şimşek’i ziyaretinde, söz konusu finansman paketi kapsamında, EBRD’den 500 milyon avro finansman sağlanması için Bakanlık ile EBRD arasında mutabakat zaptı imzalandı. Zapta, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ile EBDR Birinci Başkan Yardımcısı Rigterink imza attı.

Söz konusu finansman desteği, İller Bankası aracılığıyla belediyelere su, içme suyu, kanalizasyon, katı atık ve ulaştırma sektörlerinde kullandırılacak.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments