Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriDeprem Konutları İçin İhale Zamanı!

Deprem Konutları İçin İhale Zamanı!

İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm hareketi başlıyor. Yerinde dönüşüm ve yatay mimariyle inşa edilecek olan toplam 1841 konut ve 208 dükkanın temeli atıldı. Bu konutların 307’si Bayraklı Şehir Hastanesi’nin yanında ayrılan rezerv alanda inşa edilecek. Konutların teslimine Ağustos ayı sonunda başlanması düşünülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin açıkladığı bilgilere göre; bu rezerv alandaki 3 bin 100 konutun ihalesi Mart ayında yapılacak. Bakanlık yetkilileri, konutların diğer inşaat projelerine kıyasla 3-4 kat daha hızlı ve 7/24 çalışmayla hayata geçirileceğini dile getirdi. Zemin iyileştirme yapılmadan bölgenin taşıma gücünün oldukça az olduğunu belirten yetkililer, en önemli çalışmanın öncelikle yerin altında yapıldığını belirtiyor. 21 metre yüksekliğinde binalar için yerin altına da 21 metre boyunda kazıklar ile beton enjeksiyonu yapılacak.

Bayraklı’da bina yükseklikleri genellikle zemin artı 7 kat iken, yatay mimariye göre planlanan konutların yüksekliği zemin artı 5 kat olacak. Ancak, proje alanının dışında kalan ve ağır hasar alarak yıkılan binaların kat sayılarını, ilgili belediyeden çıkacak imar durumu belirleyecek. Diğer yandan, tüm bölgelerde mahalle kültürünün yaşatılması için depremden etkilenen Karaburun ilçesinde de köy evlerinin yapılacağı aktarıldı.

İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm hareketini başlattıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İnşallah Ağustos ayı itibarıyla, yeni yuvalarımızı teslim etmenin mutluluğunu yaşayacağız. Bugün, depremden en çok etkilenen Bayraklı ilçemizde 7 ayrı alanda ve rezerv alanımızda toplamda 1841 konutun inşasına, TOKİ eliyle başlamış oluyoruz. İnşallah projemizi, kültürel ve sosyal alanlarıyla, yeşil alanlarıyla, okul, cami gibi sosyal donatılarıyla en güzel şekilde tamamlayıp İzmirli kardeşlerimize teslim edeceğiz” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments