“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerDevletin Kentsel Dönüşüm Karnesi

Devletin Kentsel Dönüşüm Karnesi

Türkiye Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremde yıkılan binaları konuşurken gözler deprem riski yüksek olan illerde yer alan riskli binalara çevrildi. Peki, kentsel dönüşüm projeleri ile şimdiye kadar kaç bina yıkıldı, kaç bina ayakta kaldı?

Pek çok büyük yerleşim bölgesi aktif fay hatları üzerinde kurulu olan Türkiye riskli yapı stoku ile de tartışılmaya devam ediyor. 

Kentsel Dönüşümle Yıkılan Bina Sayısı 515 Bini Aştı! 

Depremle birlikte gelen büyük yıkım bir kere daha kentsel dönüşümün önemini gözler önüne serdi. 

Devlet bugüne kadar kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yıkılan toplam bina sayısını açıkladı.

Sabah Gazetesi yazarlarından Seda Tabak tarafından yapılan habere göre Türkiye genelinde bugüne kadar 631 bin 723 bina riskli bina kapsamına alınırken bu binalardan 515 bin 813 tanesinde yıkım işlemleri tamamlandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında 81 ilde yer alan konutlarda yapılan tespitlerde 631 bin 723 binanın riskli yapı olduğu tespit edildi. Bu binalardan 515 bin 813 tanesinde ise yıkım işlemleri tamamlandı. 

Kentsel Dönüşüm Faiz Desteği Ödemesi 3.9 Milyar Liraya Çıktı! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenen Kentsel Dönüşüm Faiz Desteği toplamı 128 milyon lira sınırına ulaştı. Kentsel dönüşüm kamulaştırma rakamı ise 767 milyon lira olarak gerçekleşti. 

Kentsel Dönüşüm Kira yardımı Ödemesi 3.9 Milyar Oldu

Oturduğu evi kentsel dönüşüme giren kişilere yapılan kira yardımı ise 3.9 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu rakamın 687 milyon lirası riskli alan kira yardımı olarak ödenirken 3.2 milyarlık bölümü ise riskli yapı kira yardımı olarak hesaplara yatırıldı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments