“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerDoğa Alanlarında 'Bungalov' Yapımı Yasaklandı!

Doğa Alanlarında ‘Bungalov’ Yapımı Yasaklandı!

Nitelikli doğal koruma alanlarına hem bungalov hem entegre tesis yasağı getiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van’dan Denizli’ye, Karadeniz yaylalarından Toroslar’a uzanan 262 bin hektarlık 247 nitelikli doğal koruma alanında artık bungalov yapımı yasaklandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Yönetmelik’te hem yargı kararlarına uyum hem de doğal güzelliklerin daha iyi korunabilmesi için değişiklik taslağı hazırladı. Değişik kapsamında yönetmeliğin 8’inci maddesindeki nitelikli koruma alanlarıyla ilgili fıkra “Entegre tesisler ve örtü altı tarım hariç tarım uygulamaları, tıbbi ve aromatik bitki uygulamaları, hayvancılık, balıkçı barınağı, iskele, doğal kaynak suyu kullanımına yönelik uygulamalar, içme suyu amaçlı baraj ve göletler, doğal göl ve denizler hariç kültür balıkçılığı faaliyetleri, zorunlu teknik altyapı uygulamaları ve alanın doğal yapısıyla uyumlu, beton, asfalt gibi malzemelerin kullanılmadığı çadırlı kamp, karavan ve günübirlik faaliyetlerin yapılabildiği alanlardır. Alanın ve doğal özelliklerin devamlılığı için halkın bu alanlara erişiminin uygun seviye ve şekilde tutulması esastır” kararıyla değiştirildi.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre; nitelikli koruma alanlarında entegre tesis ve bungalov yasağı getirildi. Söz konusu bu alanların yollarında bile asfalt, beton malzeme kullanılamayacağı kararı verildi. “Eskinin 1. derece sitleri yapılaşmaya, betona, ranta açılıyor” eleştirilerinin sona ereceği bu adımla ilgili yetkililer, “Nitelikli koruma alanları bu sayede eskinin 1. derece sit statüsündeki zırha bürünmüş oldu. Buralarda konaklamalı A tipi mesire alanı yasaklanırken, sadece günü birlik kullanım için yörenin özelliklerine uygun malzemelerin kullanıldığı lokanta, kafetarya yapılabilecek” diye konuştu.

İnsan Yoğunluğunu Artırmamak İçin

Nitelikli doğal koruma alanlarında turizm kaynaklı insan yoğunluğunun artmasıyla neden olacak bungalov yapımına izin verilmeyeceğini kaydeden yetkililer, bungalov yapımının bazı koşullara bağlanmış olmasına karşın gelen taleplerin bu kuralı esnetici nitelikli olması karşısında bu önlemi aldıklarını ifade ettiler. Bakanlık yetkilileri, mevcut bungalovların kazanılmış hak kapsamında sayılacağından ömrünü tamamlayana kadar kullanımının süreceğini ancak buralarda yeni bungalov yapımına kesinlikle izin verilmeyeceğini sözlerine ekledi. Yetkililer, Van Akdamar Adası gibi nitelikli alan ilan edilmiş olan ve konaklama tesisi de bulunmayan yerlerde kesinlikle bungalova izin verilmeyeceğini kaydettiler.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments