“Yapı
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriDünyamız Güneş Paneli Çöplüğüne Mi Dönüşüyor?

Dünyamız Güneş Paneli Çöplüğüne Mi Dönüşüyor?

SolarKonsept, yayınladığı “İkinci el güneş paneli kullanmak mantıklı mı?” isimli dosya ile yeni bir tartışmayı da gündeme taşıyor.

Güneş enerjisi altın çağını yaşarken panel verimleri, 15 yıl önce sadece bir rüya olan %21 seviyesine ulaşıyor. Güneş enerji santralleri en temiz enerjiyi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kurulum ve işletme maliyetleri kıyaslandığında diğer santral türleriyle arayı gün geçtikçe açıyor.

İkinci el güneş paneller satış sitelerinde yerlerini alırken

Solarkonsept, tüketicilerin ikinci el güneş panellerine olan ilgisine dikkat çekmek için bir dosya yayınladı. Bu yazıda ikinci el güneş panellerinin tüketiciler için oluşturduğu birçok riske dikkat çekiliyor. İkinci ele düşmüş panellerin verim düşüklüğü, muhtemel arızaları, garantiden ve ölçümden yoksun olmalarına dikkat çekilmiş. Kısacası tüketiciler için şimdilik pek ümit vaat etmiyor. SolarKonsept, ikinci el güneş panellerinin kullanılabilmesi için en iyi yolun güneş paneli geri dönüşüm tesisleri olduğuna dikkat çekiyor.

Dünyada sadece birkaç tane panel geri dönüşüm tesisi var

Panel geri dönüşüm tesislerinde, panellerde kullanılan cam ve alüminyum çerçeve geri dönüştürülüyor. Ve bunların yanı sıra panellerde bulunan silikon ve gümüş, bakır gibi değerli elementler geri kazanılıyor. Fakat endişe verici olan konu ise solar panel geri dönüşümünde uzmanlaşmış olan birkaç tesisin dünyadaki tüm geri dönüşüme yeterli olmasının imkansızlığı.

Güneş paneli çöp dağlarına hazır mıyız?

İngiliz hükümeti yaklaşan küresel çevre felaketi için acil eylem çağrısında bulundu. Dünyanın güneş enerjisi kurulu gücü 2,5 milyar adet güneş paneline karşılık geliyor. Ve bu paneller zaman içinde bir çöp dağına ya da geri dönüşüme gitmek zorunda.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments