“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerEge Turizm Merkezi Çeşme Projesi Hakkında Turizm Bakanı Ersoy'dan Yeni Açıklama Geldi!

Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi Hakkında Turizm Bakanı Ersoy’dan Yeni Açıklama Geldi!

Kanal Çeşme projesi iddiası ile uzun süre gündemi meşgul eden ve kamulaştırma çalışmaları ile tartışma yaratan Ege Turizm Merkezi projesi hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yeni açıklamalarda bulundu. İzmir Çeşme Kültür ve Turizmi Koruma ve Gelişim Bölgesi projesinde son durum ne?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy özellikle de İzmirlilerin yakından takip ettikleri Çeşme Kültür ve Turizmi Koruma ve Gelişim Bölgesi projesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu. 

ÇEŞME PROJESİ SADECE TÜRKİYE’YE DEĞİL TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK! 

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy proje hakkında çalışmaları yerinde denetlemek üzere İzmir’i ziyaret etti. Ziyaretinde proje hakkında yeni temaslarda bulunan Bakan Ersoy gerçekleştirdiği toplantılar sonrasında  görüşme yapmış olduğu tüm oda, belediye başkanları ve STK yöneticilerine teşekkür ederek “Türkiye’nin en şeffaf, en çevre duyarlı, koruma kullanma dengesi yüksek proje halinde sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek olmasını istiyoruz.

Bu bağlamda odalarla da yakın ilişki içindeyiz. Geniş katılımlı bir komisyon oluşturduk. İnşallah bundan sonra daha da hızlı ilerleyeceğiz. Çeşme Projesi’nden elde edilecek gelirin büyük bir kısmını Çeşme projesinin altyapısında, sonra da Ege Bölgesi’nin altyapısında kullanacağız ki İzmir öncelikli. Bu bağlamda da Kemeraltı ve Agora’yı gözlemlemek istedik. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ilk etapta buraya destek vereceğiz. Bu projelerde elde ettiğimiz gelirin bir kısmı buraya aktarılacak” diyerek projedeki son durumu aktardı. 

Hatırlanacağı üzere Çeşme projesi için Resmi Gazete ile kamulaştırma kararı yayımlanmış, ancak gelen yoğun tepkiler üzerine bakanlığın aldığı kararlar sonrasında kamulaştırma kararlarının iptal edildiği duyurulmuştu. Kamulaştırma sürecinde tarafların ortak uzlaşıya vardığı yeni bir plan üzerinde çalışılıyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments