“reocom
Ana SayfaHaberlerEğilmez: ‘’Konut Fiyatları Düşecek’’

Eğilmez: ‘’Konut Fiyatları Düşecek’’

İktisatçı Mahfi Eğilmez, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre konut satışlarının düştüğünü, fiyatların ise kısa sürede düşüşe geçeceğini ifade etti.

Konut Fiyatları Niçin Eskisi Kadar Artmıyor? Başlıklı yazı kaleme alan İktisatçı Mahfi Eğilmez, “Konut fiyatlarında yaşanan çılgın artışın son dönemde yavaşlamasının birkaç nedeni var. Bunlardan ilki enflasyonun baz etkisiyle de olsa hız kesmiş olması. İkinci ve asıl önemli neden satışların düşmüş olması. Konut talebi, son birkaç ayda eski canlılığını yitirdi.” dedi.

‘’Fiyat artışlarındaki gerilemeyi çok daha açık biçimde göreceğiz’’

“Faiz enflasyonun 30 puan altında olunca insanlar birikimlerini koruyabilmek için bankaya veya tahvile yatırmak yerine konuta yatırıyor.’’ diyen Eğilmez, cümlelerine şu açıklamayla devam etti:

‘’Bu tercih, konuta talebi ve dolayısıyla konut fiyatlarını artırıyor. Son dönemde mevduat faizlerinde yavaş yavaş artış başladı. Bu gelişme, konuta talebi azalttı ve fiyatlar da eskisi kadar artmaz oldu. 

Mart sonu itibarıyla kur korumalı mevduatta faiz tavanı kaldırılınca mevduat faizlerinde ve tahvil faizlerinde de yükselme biraz daha hızlandı. Önümüzdeki aylarda faizlerin enflasyona yaklaşmaya devam ettiği her adımda hem konut satışlarındaki düşüşü hem de fiyat artışlarındaki gerilemeyi çok daha açık biçimde göreceğiz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments