Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriEkonominin Lokomotifi İnşaat Sektörü İçin Son Gelişmeler Neler, Sektör Ne Durumda?

Ekonominin Lokomotifi İnşaat Sektörü İçin Son Gelişmeler Neler, Sektör Ne Durumda?

İnşaat sektörü düşen konut kredisi faiz oranları yatırımların yeniden başlaması ile 2020 yılına iyi bir başlangıç yaparken açıklanan veriler sektörde halen tehlikenin tam olarak sona ermediğini gösteriyor. Detaylar haberimizde…

İnşaat sektöründe bugün açıklanan veriler ne yazık ki sektörde halen işlerin tam olarak rayına oturmadığını gösterdi. 

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Düştü! 

TÜİK tarafından bugün açıklanan sektörel güven endeksi raporuna göre inşaat sektöründe mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi rakamı Ocak ayında 78,9 iken, yüzde 5.7 oranındaki değer kaybı ile Şubat ayında 74,5 değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki Ocak ayına oranla göre, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 5,1 düşüş yaşayarak  88,5 olarak gerçekleşti. İnşaat sektörü alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi ise aynı dönemde yüzde 6,5 azalarak 60,4 değerini aldı.

İstihdam Kaybı Sürüyor, Sektör Kan Kaybediyor!

İnşaat sektörü Türkiye’nin en büyük istihdam sağlayan sektörleri arasında yer aldığı için sektördeki kan kaybı aynı zamanda işsizlik rakamlarında da yükselişe neden oluyor. 

Özellikle de son dönemde devlet bankaları tarafından başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyaları ile konut satış rakamları yükselmeye başlarken yaşanan yükselişin sıfır konutlar yerine ikinci el konutlara yansıması da sorunu çözmedi. İnşaat sektörünün sıfır konut satış rakamlarını yükseltecek çözüm talebi ise devam ediyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments