Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriElginkan Vakfı'ndan 3 Yeni Fabrika Yatırımı

Elginkan Vakfı’ndan 3 Yeni Fabrika Yatırımı

Elginkan Vakfı, 250 milyon dolar yatırımla Bilecik’in Söğüt ilçesinde fabrika yatırımı yapacak.


E.C.A ve Serel markalarının sahibi Elginkan Vakfı’ndan 250 milyon dolarlık dev fabrika yatırımı! Bilecik’in Söğüt ilçesinde hayata geçirilecek fabrikalarda seramik ve vitrifiye üretimi yapılacak. Fabrika inşaatının 2023 yılında tamamlanması ve 2024 yılında üretime geçilmesi planlanıyor. llçede kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nin büyük bölümünü alan vakıf, 3 ayrı fabrika için harekete geçti. Kurum ilk olarak vitrifiye fabrikasını hayata geçirecek.


Seramik makinesi üreten İtalyan bir firmanın yöneticileri ile Vali Kemal Kızılkaya’yı ziyaret eden Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Niye vitrifiye ve karo seramik olmasın dedik. Biz burada vitrifiye ve karo seramiği birlikte yapmak için büyük bir arsa aldık. Burada en az 2 bin 500’e yakın insan çalışacak. Buranın yatırımı 250 milyon dolar gibi bir rakam tutuyor. Bu devirde kolay değil. Bazı maniler çıktı. 2 sene OSB’nin alt yapısını bekledik. 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Bundan dolayı gecikti. Bizim de tabii gecikmemizin bazı nedenleri vardı. Yönetim değişikliği oldu.”

“Bu fabrikanın Türkiye’nin En Büyük Fabrikası Olacağına İnanıyorum”
Arsa üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyleyen Akçen, ilk etapta idari binayı inşa edeceklerini belirtti. Söz konusu fabrikanın Türkiye’nin en büyük fabrikası olacağına inandığını kaydeden Akçen, şunları söyledi: Sayın valimizle konuştuk. İdari binayı yapmaya hemen başlıyoruz.”Eylül’ün ikinci haftasında da vitrifiye fabrikasını yapacağız. Şu anda ona yoğun bir talep var. 2023 yılının sonunda da İtalyan seramik makinesi üreten firmanın bütün makineleri gelecek. Makinelerin montajı 6 ay sürüyor. Her şey ona göre yapılacak. 2023’te makineler geliyor. 6 ay onların yerleşmesi sürüyor. 2024’ün başında açılmış olacak.”


Vitrifiye kısmı bittikten sonra ileride karo seramik kısmına da geçeceklerini belirten Akçen, “O da bayağı büyük bir fabrika olacak. Oraya yan yana 3 tane fabrika kuruyoruz. Üçüncüyü bakalım ne yapacağız ama biz binayı hazırlayalım. İki fabrikayı hemen yapacağız. Birinci yapacağımız vitrifiye fabrikasında 800 ile bin 200 arasında kişi çalışacak” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments