“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEnerji Kimlik Belgesi Hakkında Son Dakika Gelişmesi: Tapuda EKB İbrazı İstenmeyecek!

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Son Dakika Gelişmesi: Tapuda EKB İbrazı İstenmeyecek!

Enerji Kimlik Belgesi olmadan ev satışı ve kiralaması yapılmayacak uyarılarının ardından yeni kanunda esneklik getirildi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapuda enerji kimlik belgesi ibrazı istenmeyecek. Son dakika gelişmesi detayları haberimizde!

Enerji Kimlik Belgesi olmadan tapuda kiralama ve satış işlemleri yapılmayacağı uyarısı Enerji Bakanı Dönmez tarafından açıklanmıştı. 

Konu hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü konut satışlarında sorun yaşanmaması adına yeni bir açıklamada bulundu. 

Tapu Devri Esnasında TKGM Enerji Kimlik Belgesi İbrazı İstemeyeceğini Açıkladı! 

Şu anda gündemin en önemli maddeleri arasında yer alan Enerji Kimlik Belgesi hakkında açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre uzatılan süre ile 1 Ocak 2020’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacağını Bakanımız da açıklamıştı. Bizler de bu düzenlemenin tüm tapu süreçlerini olumsuz etkileyeceğini belirtmiştik. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan düzenlemeye göre, Enerji Kimlik Belgesi ibrazı gerekmeyecek sadece tarafların beyana göre işlem yapılabilecek” diyerek yapılan değişikliği duyurdu. 

Tapu İşlemleri İçin Aksama Yaşanmaması Adına Vatandaşın Beyanı Yeterli Olacak

Özelmacıklı yapmış olduğu açıklamasında atılan bu adım ile tapu dairelerinde yaşanacak büyük kaosun ve krizin de ötelendiğini belirterek “Buna göre alım, satım ve kira şerhi işlemlerinde, başvuru esnasında binanın veya bağımsız bölümün enerji kimlik belgesinin olup olmadığı sorulacak. Eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin var olduğu beyan edilirse ”Enerji kimlik belgesi vardır. Tarafıma verilmiştir” şeklinde, eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin olmadığı beyan edilmiş ise ”Enerji kimlik belgesi olmadan satış/kira şerhi işleminin yapılmasını kabul ediyorum/ediyoruz” şeklinde başvuru belgesinin ilgili yerine başvuru esnasında veya en geç imza aşamasında tarafların beyanı alınıp imzalatılarak işlemlere yön verilmesi sağlanacak. Ayrıca enerji kimlik belgesi ibrazı aranmayacak” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments