Demirsan Mekanik Havalandırma
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriEnerji Zamları Tuğla Fiyatlarını Artıracak!

Enerji Zamları Tuğla Fiyatlarını Artıracak!

Enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle tuğla fiyatlarına yakın zamanda zam gelmesi bekleniyor.

Son yıllarda sektörün ana konusu inşaat malzemelerinde izlenen aşırı fiyat artışları. Özellikle son dönemde enerji fiyatlarına gelen zamlarla birlikte gözler yapı sektörünün demirbaşı tuğlaya çevrildi. Sektör temsilcileri internette tuğla fiyatlarını araştırmaya başladı.

Özellikle Temmuz ayından sonra artan işçilik maliyetlerinden dolayı tuğla fabrikalarının üretim maliyetleri artmıştı. Bu durum fiyatlara hafif şekilde yansıtılırken tuğla fiyatlarında küçük miktarlı zamlar yapılmıştı. Eylül ayının tuğla fiyatları belli olurken fiyatlarda bu zamlar görülebiliyor.

Tuğla üretiminde en önemli maliyet birimlerinin başında enerji maliyeti geliyor. Türkiye’deki tuğla fabrikalarında bulunan tuğla fırınları sistem gereği sürekli olarak yüksek ısıda tutulması gerekiyor. Fabrikaların çoğu da enerji için doğalgaz kullanıyorlar. Sanayi için kullanılan doğalgaza Eylül ayında yüzde 50 oranında zam yapıldı. Bu durum direkt olarak tuğla üretim maliyetlerini arttıracak ve yeni tuğla zamlarına kapı aralayacak.

Tuğla fiyatlarına doğalgaz zammı nedeniyle zam yapılması hemen gerçekleşmeyecek. Bunun için fabrikaların stoklardaki tuğlaları bitirmeleri gerekiyor. Yeni üretilecek olan tuğlalar yüksek maliyet ile üretilecek. Ekim ayının sonuna doğru tuğla fiyatlarında bu duruma bağlı olarak yüzde 20 civarında zam yapılacağı tahmin ediliyor.

Ortalama Tuğla Fiyatları
-8,5’luk Tuğla: 1,85 TL
-10’luk Tuğla: 1,79 TL
-13,5’luk Tuğla 1,94 TL
-Tomson Tuğla: 2,05 TL
-Yuvarlak Delikli Yığma Tuğla: 3,45 TL
-Küçük Yığma Tuğla: 3,20 TL
-Büyük Yığma Tuğla: 3,34 TL
-20’lik Asmolen Tuğla: 8,40 TL
-22’lik Asmolen Tuğla: 8,50 TL
-25’lik Asmolen Tuğla: 8,80 TL
-30’luk Asmolen Tuğla: 9,25 TL

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments