“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEngelli Bireylere Uygun Yapılmayan Binalara Yapı Kullanma İzni Verilmeyecek!

Engelli Bireylere Uygun Yapılmayan Binalara Yapı Kullanma İzni Verilmeyecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum engelli bireyler için engelsiz mekanlar inşa edeceklerini müjdeledi. Engelli vatandaşların gözetilerek şehirler inşa ettiklerini belirten Bakan Kurum farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenleneceğini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile özel açıklamalarda bulundu.  Millet Bahçeleri ve sosyal konutlar başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen tüm çalışmalarda engelli vatandaşları gözettiklerini belirten Bakan Kurum engelsiz mekanlar oluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Yapı Kullanma İzni Verilmeyecek! 

Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak amacı ile çalışmalar yaptıklarını belirterek Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği ekinin Proje Kontrol Formu Örneğine “Erişilebilirlik Kontrol Formu” kısmını eklediklerini söyledi. 

Yapmış oldukları bu değişiklik ile artık belirli zorunluluklar geldiğini belirten Kurum, “Yapılan bu düzenleme neticesinde binalara engelli erişimiyle ilgili hususlar, halihazırda sürdürülen diğer proje denetimleri gibi denetleme safhasının ayrılmaz bir parçası olarak kontrol edilecek.

Bu kontrol olmadan yapı kullanma izni verilmeyecek. Bu kontrolleri gereği gibi yapmayanlar hakkında da cezai işlem uygulanacak” diyerek “Millet bahçelerimiz ve sosyal konutlarımız başta olmak üzere Bakanlığımız tarafından yürütülen tüm planlama ve proje çalışmalarında engelli vatandaşlarımızı gözeterek tasarımlarımızı yapıyor, engelsiz mekanlar oluşturuyoruz.

Bizler, istiyoruz ki engelli vatandaşlarımız sokağa çıkma endişesi yaşamasın, evinden dışarıya çıktığı zaman hiçbir zorlukla karşılaşmasın, bütün ihtiyaçlarını kendi başına sağlayabilecek bir ortama sahip olsun” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments