“Yapı
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriErdemir’den Yeni Peletleme Tesisi Yatırımı

Erdemir’den Yeni Peletleme Tesisi Yatırımı

Erdemir, 550 milyon TL yatırım bedeliyle Bingöl’ün Avnik ilçesinde peletleme tesisi kurarak, pelet ihtiyacını yurt içi kaynaklardan karşılayacak. 

Türkiye’nin milli kaynaklarının ekonomiye kazandırılması amacıyla inşa edilmesi planlanan peletleme tesisinin temeli Cumhuriyetin 100’üncü yılında atılacak. Tesisin, 36 ila 42 ay içerisinde faaliyete geçmesi hedefleniyor. 

Bu yatırımın Türkiye ekonomisi için değer yaratacağını belirten OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, ‘’Pelet üretiminde kendine yetebilir rezerv yapısına sahip olmak hayati önem taşıyor. Erdemir, Bingöl’deki demir cevheri maden işletmesinde yapılacak bu stratejik yatırımla, geriye entegrasyonda büyük bir adım atarak en önemli ham madde kaleminde dışa bağlılığı ciddi anlamda azaltacak. Aynı zamanda yıllık üretilecek 3 milyon ton peletin bugünkü fiyatlar ile yıllık 600 milyon dolarlık ithalatı azaltıcı etkisi yanında, Erdemir’e yıllık 200-250 milyon dolarlık ilave brüt karlılık kazandıracağını ön görüyoruz. Hedeflenen 100 milyon tonluk pelet üretim tonajı ile Erdemir’e sağlayacağı katkının yanında ithalatı azaltıcı etkisiyle ülke ekonomisine vereceği fayda, çok önemli değer yaratacaktır. Erdemir’in çelik sektöründeki gücü, birikimi ve Ermaden’in alanındaki uzmanlığıyla kurulacak tesis, OYAK Grubu Şirketlerinden Erdemir’in ihtiyacının büyük kısmının yerli ve milli kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak. Bu yatırımın ülkemiz ekonomisine, paydaşlarımıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments